RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Schetyna fatalnie rozegrał całą sytuację. Powinni go zmienić jeszcze przed wyborami”

Platforma nie pójdzie do wyborów ani z PSL, ani z SLD (fot. PAP/Piotr Nowak)

Całe to zamieszanie, z którego nic nie wynikło, uderza w wizerunek opozycji. Na dodatek Grzegorz Schetyna roztrwonił swój autorytet. On powinien być zmieniony przez wyborami, a nie po wyborach. On jest obciążeniem dla opozycji, zarówno zjednoczonej, jak i tej niezjednoczonej – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info politolog Artur Wróblewski.

Schetyna: Koalicja partyjna zakończyła swój żywot

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska – nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy...

zobacz więcej

Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował, że Platforma do wyborów parlamentarnych idzie jako Koalicja Obywatelska (tworzona przez PO, Nowoczesną i Inicjatywę Polską) poszerzona o społeczników, ekspertów i samorządowców. Do koalicji nie dołączy PSL i SLD.

W rozmowie z portalem tvp.info politolog z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski skomentował decyzję podjętą przez polityków Platformy. Jego zdaniem całą sytuację najlepiej opisuje tytuł komedii „Wiele hałasu o nic”.

– Zwroty akcji, tygodnie dywagacji – najlepiej oddaje to tytuł komedii „Wiele hałasu o nic”. Nic z tego wszystkiego nie wyszło. To pokazuje chaos w szeregach opozycji – nie udało się dogadać wcześniej, po cichu i rozwiązać tę sprawę – zaznacza.

Zdaniem politologa „ta najważniejsza rzecz, która mogłaby być korzystna dla opozycji w ramach systemu d’Hondta, który premiuje większe ugrupowania, nie ziściła się”. – Nie ma koalicji PO i PSL. Najważniejsza rzecz, na którą oczekiwano, nie wydarzyła się – stwierdził.

– PO dobrała sobie pozornych koalicjantów, słabszych od siebie, których zdemontowała jak w przypadku Nowoczesnej. Cała ta sytuacja uderzyła w pewien wizerunek Platformy i w ogóle opozycji w kontekście zjednoczenia i uporządkowania – ocenia.

Odnosząc się do lidera PO Wróblewski mówi, że „fatalnie rozegrał całą sytuację”. Ponieważ udowodnił kilka rzeczy – tak naprawdę po stronie tej sceny politycznej istnieje przede wszystkim doktryna polityki transakcyjnej – walki o stołki – mówi.

Wróblewski dodał też, że negocjowanie z SLD „nie powinno się odbyć”. – Światopoglądowo nie po drodze PO z tak skrajną lewicą. Sam Schetyna skompromitował się, roztrwonił swój autorytet – mówi.

źródło:
Zobacz więcej