„Problemy z niektórymi lekami są nie tylko w Polsce, ale na całym świecie”

Na najnowszym wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty (fot. Shutterstock/i viewfinder)

Problemy z niektórymi lekami są nie tylko w Polsce, są w całej Unii Europejskiej, tak naprawdę na całym świecie – przekonywał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Minister zdrowia: Ilość leków w Polsce jest stabilna

Ilość leków w Polsce jest stabilna, a problemy z zaopatrzeniem powoli się kończą – zapewnił w Zabrzu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że...

zobacz więcej

Gowin, odnosząc się w Polsatu News do sprawy problemów z dostępnością niektórych leków, powiedział, że „rzeczywistość zawsze nasuwa rządzącym jakieś nieprzewidywalne kłopoty”.

– Czy pan redaktor, ja, ktokolwiek z telewidzów mógł przewidywać pół roku temu, że Chiny wstrzymają produkcję substancji czynnych niezbędnych do produkcji części leków? Problemy z niektórymi lekami są nie tylko w Polsce, są w całej Unii Europejskiej, tak naprawdę na całym świecie – dodał.

Zwrócił uwagę, że „w większości przypadków farmaceuci w aptekach mogą zaoferować zamiennik, natomiast rzeczywiście są takie leki, zwłaszcza o rzadkich dawkach, kiedy chory musi wrócić do lekarza i poprosić o inną receptę”.

W ostatnim czasie Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, później jednak dotknął również popularnych leków generycznych.

Na najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 r.

– Ilość leków w Polsce jest stabilna, a problemy z zaopatrzeniem powoli się kończą – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

źródło:

Zobacz więcej