Schetyna: Koalicja partyjna zakończyła swój żywot

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska – nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów – poinformował lider PO Grzegorz Schetyna.

Nici z koalicji PO-SLD? Rozmowy utknęły w martwym punkcie

Platforma Obywatelska wystartuje prawdopodobnie wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska bez PSL i SLD. Ludowcy chcą startować sami, zaś...

zobacz więcej

W Warszawie po godz. 8 zebrał się Zarząd Krajowy PO, który ustalił, w jakiej formule Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Jak poinformował Schetyna na konferencji prasowej, PO do wyborów parlamentarnych idzie jako Koalicja Obywatelska.

– Nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę, którzy chcą bronić razem z nami demokracji, praworządności i pozycji Polski w Unii Europejskiej – podkreślił lider PO.

Wskazał, że na listach Koalicji Obywatelskiej znajdą się m.in. społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– Chcemy koalicji demokratów i patriotów – oświadczył Schetyna.

Grzegorz Schetyna odejdzie po wyborach? Głosy polityków są podzielone

Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza – to nazwiska polityków Platformy Obywatelskiej, którzy...

zobacz więcej

– Chcemy być przekonani, że na naszych listach zmieszczą się wszyscy ci, którzy aktywnie będą nam pomagać zmieniać Polskę – mówił szef PO.

Jak wskazał, „20 proc. miejsc na listach otworzymy, zostawimy, przeznaczymy ludziom z opozycji obywatelskiej, z organizacji pozarządowych”.

– Tych wszystkich którzy dotychczas nie uczestniczyli wprost w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program, będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie – powiedział.

– Zaprosimy na nasze listy samorządowców – deklarował. Dodał, że rozmowy z nimi prowadzone są od wielu miesięcy.

– Będziemy tworzyć wspólne listy do Senatu, ale także trzy miejsca – piąte, dziesiąte i ostatnie, przeznaczymy na wskazania samorządowców, wszystkich samorządowców. Tych, którzy chcą bronić idei samorządności, jego niezależności instytucjonalnej przed polityką centralizacyjną obecnej władzy – powiedział Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej