RAPORT

Pogarda

Naukowiec został nazwany antysemitą. Pozwał dr Całą i Michnika

Dr hab. Alina Cała i Adam Michnik (fot. Happa/Wikipedia/arch.PAP/Radek Pietruszka)
Dr hab. Alina Cała i Adam Michnik (fot. Happa/Wikipedia/arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Przed warszawskim Sądem Rejonowym rozpoczyna się sprawa przeciwko historyk, dr hab. Alinie Całej. Pozwał ją inny historyk, prof. Marek Jan Chodakiewicz. Powodem pozwu jest wypowiedź dr Całej, w której nazwała prof. Chodakiewicza antysemitą. Była to zresztą jej ocena słów Adama Michnika, który porównał książkę naukowca do publikacji Hitlera, zaś książki Jana Tomasza Grossa do dzieł Adama Mickiewicza.

Naczelny Rabin Polski: Oskarżanie Polaków o antysemityzm znieważa nas, polskich Żydów

Polscy Żydzi zareagowali na antypolską wypowiedź izraelskiego MSZ, Israela Katza. „Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa...

zobacz więcej

W maju 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się debata, w której wziął udział m. in. redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Mówiono akurat o opracowaniach na temat stosunków polsko-żydowskich, biorących pod uwagę zarówno punkt widzenia prof. Grossa, jak i prof. Chodakiewicza, gdy Adam Michnik sprzeciwił się jakiemukolwiek porównywaniu twórczości obydwu autorów.

– Ja jednak protestowałbym przeciwko zestawianiu Grossa z Chodakiewiczem. Są publikacje, no i co z tego. Są też publikacje… ja nie wiem… i Mickiewicza, i Hitlera, no ale jednym tchem, jakby były równoważne, bym tego nie wymieniał – oznajmił.

A po chwili, w odpowiedzi na pojednawcze głosy, dodał: „To są książki z innej półki. One (publikacje prof. Chodakiewicza) powinny stać na jednej półce z »Protokołami mędrców Syjonu«, a nie z książką Grossa”.

Przytoczone przez Michnika „Protokoły...” są rzekomym opisem spisku Żydów w celu przejęcia władzy nad światem. Ta antysemicka książka została opublikowana w carskiej Rosji na początku XX w.

Wkrótce potem na słowa Michnika zareagowało kilkudziesięciu naukowców i publicystów. Opublikowali oni list do Dariusza Stoli, dyrektora muzeum POLIN, w którym domagali się przeprosin władz placówki jako gospodarzy, za obraźliwe słowa, jakie padły pod adresem Marka Jana Chodakiewicza. Wśród sygnatariuszy listu był prof. Jan Żaryn. Według niego nietolerancyjna postawa red. Michnika wobec osoby, która nie mieści się w jego światopoglądzie, pozostała bez jakiejkolwiek reakcji ze strony gospodarzy.

– Często osoby, które mają buzie pełne frazesów o tolerancji, w praktyce mają problem z przełożeniem słów na czyny – stwierdził.

„Rydzyk jest zażartym antysemitą”. Prof. Gross o Holocauście i „polskim antysemityzmie”

„Rydzyk jest zażartym antysemitą”, „PiS jest spadkobiercą Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego, dla której antysemityzm był centralnym punktem” –...

zobacz więcej

Sam prof. Chodakiewicz skomentował słowa Adama Michnika skierowane pod swoim adresem w następujący sposób: „To argumentum ad hitlerum. Kiedy nie ma się argumentów, krzyczy się na drugą osobę »Hitler« i wówczas ta osoba jest zdyskredytowana. Temu środowisku wali się świat. Postkomunizm rozsypuje się i stąd ta wściekłość”.

W grudniu zeszłego roku naukowiec pozwał Adama Michnika za jego wypowiedź w muzeum POLIN.

Wśród zbulwersowanych naukowców nie mogło być dr hab. Aliny Całej, która jednak odniosła się do wypowiedzi redaktora naczelnego „GW”. W wywiadzie dla „Super Expressu” przyznała Michnikowi rację, uznając, że jego słowa są może trochę emocjonalne, ale poprawne merytorycznie.

Alina Cała nie tylko broniła opinii Adama Michnika, ale dodała swoje trzy grosze. O prof. Chodakiewiczu powiedziała, że „zdecydowanie jest antysemitą i propaguje antysemickie schematy”. Jego antysemityzm zdaniem historyk ma polegać m.in. na tym, że „propaguje niewłaściwą wiedzę”, opisując np. temat żydokomuny, zgodnie z którym, jak mówiła historyk: „30-milionowy naród po wojnie został zdominowany i zmuszony do komunizmu przez 50 tys. ocalałych Żydów...”.

Prof. Chodakiewicz w swoich publikacjach rzeczywiście opisywał m.in. rolę funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego w aparacie bezpieczeństwa PRL.

Naczelny rabin Polski: Polacy i Żydzi są jak dwaj kuzyni

– Polacy i Żydzi są jak dwaj kuzyni, których czasami coś poróżni, a wiemy, że kłótnie w rodzinie są najbardziej intensywne – powiedział w rozmowie...

zobacz więcej

Proces może być starciem dwóch poglądów na historię Polski, ale i spojrzenie na antysemityzm jako taki.

Dr Alina Cała autorka m.in. książki „Żyd – wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła”, znana jest ze skrajnych opinii na temat stosunków polsko-żydowskich. Swoje poglądy na ten temat wykładała m.in. w 2009 r. w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Czytamy w nim m.in. o aktywnej i szeroko rozumianej pomocy Polaków w zabijaniu Żydów podczas II wojny światowej. – Chwalimy się, że byliśmy państwem bez Quislinga. Ale chętni byli; to Niemcy nie chcieli współpracy z Polakami – mówiła.

Według prof. Całej „Polak, który przed wojną był bombardowany kościelną i endecką agitacją antysemicką, musiał mieć rozterki, czy ratowanie Żydów jest moralne”. Jej zdaniem „za ukrywanie polskiego patrioty, członka ruchu oporu, też groziła śmierć. A jednak łatwiej to było zorganizować i więcej ludzi się na to zdobywało. Bo tu nie było już żadnych moralnych rozterek”.

Zdaniem Aliny Całej „w pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 mln Żydów – obywateli II RP”.


O karaniu przez Państwo Podziemne szmalcowników historyk mówi, że to mit. Na stwierdzenie dziennikarza, że przyczyną pomocy niesionej Żydom przez Polaków był też tak potępiany przez nią polski katolicyzm, odpowiedziała: „A tam. Wszyscy wiemy, jak bardzo powierzchowny był i jest ten polski katolicyzm”.

Gazeta napisała, że Polacy zabili tysiące Żydów. Znów odmawia polemiki

Szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung” po raz kolejny odmówiła publikacji polemiki ambasadora RP w Szwajcarii z artykułem dotyczącym słów...

zobacz więcej

Z kolei pytana o żydowską policję w gettach, mówiła: „Tego typu zachowania można ewentualnie porównać ze szmalcownictwem. Część szmalcowników nie robiła tego z antysemickich pobudek, tylko kierowała się chęcią zarobku. Podobne były motywy Żydów, którzy poszli na współpracę z Niemcami, z tą różnicą, że dla nich stawką było życie, a nie zarobek. Proszę też pamiętać, że Polacy działali pod znacznie mniejszą presją”.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz jest amerykańskim historykiem polskiego pochodzenia. Jest profesorem w The Institute of World Politics w Waszyngtonie. W kwietniu 2005 r. został przez prezydenta Busha powołany do amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu. W 2007 r. odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dr hab. Alina Cała, to polska historyk, feministka, była pracownica naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego. Specjalizuje się w badaniach m.in. nad antysemityzmem XIX i XX w. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej