Związek Miast Polskich: Obniżenie podatków niezgodne z konstytucją

Obniżanie podatków jest niezgodne z konstytucją, bo drastycznie osłabi lokalne budżety – stwierdził przedstawiciel Związku Miast Polskich Marek Wójcik. W jego ocenie samorządowcy „nie chcą być na kolanach”. – To nasze pieniądze – mówi.

Pięcioprocentowy podatek od dochodu jest możliwy. Skarbówka nie oponuje

Prowadzący własny biznes twórcy mogą skorzystać z nowej ulgi – informuje „Rzeczpospolita”. Z interpretacji fiskusa wynika, że zarabiający na...

zobacz więcej

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obniżenia stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. oraz obniżenia kosztów pracy poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie wysokości kosztów uzyskania przychodów pracowników.

Według resortu finansów rozwiązania zawarte w projekcie ustawy obniżającej podstawową stawkę PIT z 18 do 17 proc. obejmą ok. 25 mln Polaków, którzy otrzymają wyższe wynagrodzenia netto. Zmiany mają obowiązywać od 1 października.

W TOK FM przedstawiciel Związku Miast Polskich Marek Wójcik stwierdził, że obniżanie podatków jest „niezgodne z konstytucją”, bo drastycznie osłabią lokalne budżety.

– To przyniesie dla samorządów 6,2 mld zł mniej w przyszłym roku, bez jakiejkolwiek rekompensaty. Po pierwsze, to jest niezgodne z konstytucją. Po drugie, to spowoduje ogromny regres w finansach samorządowych – oceniał.

W ocenie Wójcika „mniej pieniędzy dla władz lokalnych oznacza rezygnację z projektów inwestycyjnych i rozwojowych”. Dalej podkreślał, że „samorządy będzie stać tylko na zaspokojenie podstawowych, bieżących rachunków – a i z tym, w niektórych przypadkach, może być problem”. – Kilkaset samorządów nie poskłada sobie budżetu – stwierdził.

– Budżet państwa skorzysta, bo ludzie, którzy będą mieli więcej pieniędzy w kieszeni, wydadzą to na różne towary, wzrośnie konsumpcja, będzie więcej przychodów z VAT i to trafi do budżetu państwa. A my jako samorządy nie jesteśmy beneficjentami VAT, czyli nam dochody spadną, a w budżecie państwa nie – mówił.

– Budżet państwa ma wyższe dochody dzięki samorządom terytorialnym. Nie chcemy być na kolanach. To są nasze pieniądze – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej