Zarobili miliony wyłudzając VAT i towary z niemieckich firm

Fikcyjny handel komponentami paszowymi, a zwłaszcza śrutą sojową to jedna z popularniejszych metod wyłudzania podatku VAT (fot. Policja)

Co najmniej 9,2 mln zł nienależnego podatku VAT wyłudziła grupa oszustów, którą od kilku miesięcy rozpracowują połączone siły CBŚP, KAS oraz Prokuratury Krajowej. Gang pozorował wewnątrzunijny handel komponentami paszowymi, głównie śrutą sojową. Chcąc zmaksymalizować zyski, przestępcy odbierali śrutę z niemieckich firm, którym nie płacili za towar. Straty sprzedawców sięgnęły ok. 10 mln zł.

Ziarnko do ziarnka i wyłudzili 7,5 mln zł. Szajka zatrzymana

Blisko 7,5 miliona zł wyłudziło czterech „przedsiębiorców”, którzy zorganizowali fikcyjny eksport produktów roślinnych, głównie śruty sojowej,...

zobacz więcej

Fikcyjny handel komponentami paszowymi, a zwłaszcza śrutą sojową, to jedna z popularniejszych metod wyłudzania podatku VAT. Tym bardziej, że towar ten znika w czasie produkcji i trudno jest zweryfikować, czy w rzeczywistości doszło do transakcji deklarowanych na fakturach.

Od pół roku śledczy z Wrocławia rozpracowują gang dokonujący tego typu oszustwa. Grupa ta działała od marca 2017 r. do stycznia 2019 r. na terenie całej Polski, ale przede wszystkim na Dolnym Śląsku.

Policjanci z wrocławskiego CBŚP wespół z funkcjonariuszami z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalili, że Skarb Państwa stracił na działalności oszustów co najmniej 9,2 mln zł. Wciąż jednak trwa weryfikacji dokumentacji zabezpieczonej podczas przeszukań w domach i firmach członków grupy.

Grupa nie ograniczała się tylko do oszustw podatkowych. Aby zmaksymalizować zyski i uwiarygodnić obrót komponentami paszowymi, przestępcy kupowali śrutę sojową od niemieckich spółek. Transakcji jednak dokonywano z odroczonym terminem płatności. Przestępcy odbierali śrutę i znikali. W ten sposób wyłudzili towar wart ok. 10 mln zł.

W sumie do sprawy zatrzymano 16 osób. Ostatnia wpadła w tygodniu w Katowicach. W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw m.in. karno-skarbowych, prania pieniędzy i oszustw. Śledczy przekonują, że to nie koniec zatrzymań.

O tym jak znaczne zyski można osiągnąć na fikcyjnym handlu śrutą, świadczy przypadek nauczyciela z Kraśnika, który w latach 2010-13 r. wystawił 2212 szt. faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł, w związku z rzekomym kupowaniem śrutu na potrzeby swojego gospodarstwa. Dzięki temu współpracujący z nim oszuści wyłudzili zwrot ponad 13 mln zł podatku VAT.

Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna przelał na swoje konta w Polsce i za granicą 3,3 mln zł. Z tego ponad 950 tys. przeznaczył na kupno 7 kg złota, które ukrył na „czarną godzinę”. Za swoje czyny został skazany na trzy lata więzienia i przepadek całego nielegalnego zysku.

źródło:
Zobacz więcej