Raport

Epidemia koronawirusa

USA wstrzymują sprzedaż Turcji F-35. „Ten błąd może zaszkodzić strategicznym więzom”

Pentagon obawia się, że Rosja będzie miała wgląd w amerykańskie myśliwce F- 35 (fot. MSgt John Nimmo Sr./Defenseimagery.mil)

Turcja skrytykowała decyzję rządu USA o wyłączeniu jej z programu F-35 po zakupie przez władze w Ankarze rosyjskich systemów rakietowych S-400. Tureckie MSZ oświadczyło, że decyzja ta nie ma uzasadnienia i jest błędem, który może negatywnie wpłynąć na relacje między oboma krajami.

Turcja kupiła rosyjski system rakietowy. Biały Dom wyciąga konsekwencje

Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Prezydent...

zobacz więcej

Ankara wezwała amerykański rząd do zmiany swej decyzji. „Decyzja Waszyngtonu o wykluczeniu Turcji z programu F-35 nie odpowiada duchowi sojuszu, który łączy nasze kraje. To błąd, który może wyrządzić szkodę strategicznym więzom” – oświadczyło tureckie MSZ. Turcja zapewnia, że zakupiony przez nią rosyjski system obrony powietrznej nie zagraża bezpieczeństwu NATO.

Wcześniej Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że rosyjski system obrony powietrznej będzie wdrożony w 2020 r.

„F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności bojowe” – głosi komunikat Białego Domu.

„Turcja była wieloletnim i zaufanym partnerem NATO przez ponad 65 lat, ale zaakceptowanie przez nią S-400 podważa zobowiązania, jakie podjęli sojusznicy w ramach NATO (...), by odejść od rosyjskich systemów obrony – wskazano. Zapewniono jednak, że „USA nadal bardzo sobie cenią wartość strategicznej relacji z Turcją”.

Stany Zjednoczone zagroziły wcześniej Ankarze sankcjami, jeśli kupi rosyjski system. Nie jest jednak jasne, czy zezwoli na to prezydent Donald Trump, który ostatnio bronił stanowiska Erdogana i podkreślał, że ma z nim „dobre relacje”.

Rosyjskie systemy rakietowe już w Turcji. Erdogan podał termin pełnego wdrożenia

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział , że rosyjski rakietowy system obrony powietrznej S-400, którego pierwsze elementy dotarły już do...

zobacz więcej

Turcja produkuje 937 części dla F-35, w tym 400 takich, których jest wyłącznym producentem. Wyłączenie Ankary z programu produkcji F-35 oznacza, że USA będą musiały znaleźć innego dostawcę.

Pentagon poinformował wkrótce po opublikowaniu komunikatu Białego Domu, że wyklucza Turcję z programu produkcji F-35, a przeniesienie łańcucha dostaw dla F-35 może kosztować USA od 500 do 600 mln dol.

– USA i inni partnerzy (programu) F-35 prezentują takie samo stanowisko, że należy zawiesić uczestnictwo Turcji w programie i rozpocząć formalny proces wykluczenie Turcji z tego programu – podkreśliła podsekretarz obrony Ellen Lord.

Lord powiedziała, że Turcja straci 9 mld dolarów planowanych dochodów jako dostawca części do F-35.

– Problem Turcji to sprawa między rządami i dostosujemy się do wytycznych wydanych przez rząd Stanów Zjednoczonych – poinformował rzecznik koncernu Lockheed Martin, który jest głównym producentem najnowocześniejszego myśliwca na świecie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w Aspen w amerykańskim stanie Kolorado, że jest zaniepokojony wykluczeniem Turcji z programu F-35. Podkreślił, że rosyjski system S-400 nie może stać się częścią wspólnej obrony powietrznej NATO. Dodał jednak, że „Turcja dysponuje samolotami i radarami, które pozostaną częścią naszego systemu”.

Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu.

źródło:

Zobacz więcej