Pięcioprocentowy podatek od dochodu jest możliwy. Skarbówka nie oponuje

Z przepisów mogą skorzystać zarabiający na prawach własności intelektualnej (fot. Pexels)

Prowadzący własny biznes twórcy mogą skorzystać z nowej ulgi – informuje „Rzeczpospolita”. Z interpretacji fiskusa wynika, że zarabiający na prawach własności intelektualnej mogą płacić od dochodów tylko 5 proc. podatków. Wystarczy założyć firmę i przenieść na kontrahenta prawa autorskie do swoich dzieł.

GUS: Rosną płace i zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 2,8 procent licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny....

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że chodzi o obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. ulgę na działalność innowacyjną, tzw. lp Box. Dotyczy ona tych, którzy tworzą nowoczesne technologie, np. programy komputerowe, ale też przedsiębiorców zarabiających na wynalazkach, wzorach użytkowych i przemysłowych czy produktach leczniczych.

– Mamy tu jeden dodatkowy warunek: innowacja musi uzyskać ochronę prawną, np. patent na wynalazek – tłumaczy Jarosław Sekita, doradca podatkowy w kancelarii Meritum. Ekspert dodaje, że z preferencji można też skorzystać, jeśli procedura rejestracyjna się przeciąga. Jeśli jednak z ochrony nic nie wyjdzie, trzeba oddać ulgę.

Dochód z działalności innowacyjnej trzeba wyliczyć na podstawie specjalnego wzoru zamieszczonego w ustawach o PIT/CIT. Nowością jest też obowiązek wyodrębnienia w księgach rachunkowych przychodów, kosztów oraz dochodów przypadającego na dane prawo własności intelektualnej. Dodatkową ewidencję muszą także założyć prowadzący księgę przychodów i rozchodów.

Ministerstwo Finansów podkreślało w uzasadnieniu do projektu nowych przepisów, że ulga ma skłonić firmy do lokowania i zatrzymywania własności intelektualnej w Polsce.


źródło:
Zobacz więcej