Ponad dwa tysiące amerykańskich żołnierzy na granicy z Meksykiem

Amerykańscy żołnierze mają powstrzymać nielegalą imigrację (fot. US Army/Staff Sgt. Keith Anderson)

Pełniący obowiązki szefa Pentagonu Richard Spencer wydał zgodę na wysłanie dodatkowych sił na granicę z Meksykiem, w tym 1 tys. członków Gwardii Narodowej z Teksasu i 1,1 tys. żołnierzy służby czynnej – poinformował rzecznik Pentagonu mjr Chris Mitchell.

Trump: Jeśli imigranci są niezadowoleni, niech nie przyjeżdżają

Prezydent Donald Trump, krytykowany przez Demokratów za sposób rozwiązywania kryzysu migracyjnego, oświadczył, że jeśli imigranci są niezadowoleni...

zobacz więcej

Obecnie na południowej granicy USA pełni służbę 4,5 tys. żołnierzy i gwardzistów. Dodatkowe siły mają ich wesprzeć logistycznie, a także prowadzić obserwacje lotnicze.

Agencja Reutera ocenia, że wysłanie na granicę kolejnych żołnierzy to element nasilonej kampanii antyimigracyjnej prezydenta Donalda Trumpa.

W listopadzie 2018 r., gdy do granicy USA zbliżała się karawana migrantów z krajów Ameryki Środkowej, prezydent ogłosił, że zezwolił amerykańskiemu wojsku na użycie w razie konieczności „śmiercionośnej siły” i zagroził całkowitym zamknięciem na pewien okres granicy USA z południowym sąsiadem.

Trump nadał też amerykańskim żołnierzom na południowej granicy nowe uprawnienia – ochronę funkcjonariuszy służb granicznych przed migrantami, zaangażowanymi w akty przemocy.

Zatrzymanie nielegalnej imigracji, a także budowa muru na granicy z Meksykiem należały do głównych obietnic wyborczych Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej z 2016 r.

źródło:

Zobacz więcej