Ardanowski: Powinniśmy korzystać z doświadczeń Izraela ws. gospodarowania wodą

Szef resortu rolnictwa o izraelskich wzorcach dotyczących nawadniania (fot. REUTERS/Denis Balibouse)

Jedną z najważniejszych dziedzin we współpracy polsko-żydowskiej może być wykorzystanie izraelskich doświadczeń związanych z gospodarowaniem wodą, systemami irygacyjnymi i metodami uzdatniania wody do celów rolniczych – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa spotkał się z ambasador Izrael w Polsce Anną Azari.

Polska zmaga się z suszą. „Długa historia zaniedbań”

W ostatnich latach nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, których skutkami są powodzie oraz susze, a ze względu na położenie i sytuację...

zobacz więcej

Resort rolnictwa poinformował, że minister Ardanowski, który jest również przewodniczącym polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej, spotkał się w z ambasador Izraela Anną Azari, która kończy swoją misję dyplomatyczną w naszym kraju.

– Relacje polsko-izraelskie, mają w naszym kraju już prawie tysiącletnią tradycję. To do Polski przez wieki Żydzi uciekali z innych krajów Europy, ratując się przed szykanami, pogromami, a nawet śmiercią. Zło, które niemiecki okupant, z niebywałym okrucieństwem realizował w Polsce, zarówno wobec Żydów, jak i Polaków, dotknęło miliony obywateli państwa polskiego. Wzajemne oskarżenia zatruły nasze relacje – wskazał Ardanowski cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa dodał, że „ocena historii powinna być oparta na prawdzie, a nie na mitach i stereotypach, padających z jednej i drugiej strony”.

Ministerstwo dodało, że ambasador Azari podziękowała wszystkim członkom grupy parlamentarnej za aktywność w wydarzeniach ważnych i symbolicznych dla narodu żydowskiego, tj. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz, Marszu Żywych, czy rocznicy powstania w getcie warszawskim.

– Ważna jest jednak również bieżąca aktywność w budowaniu współpracy między Polską, a państwem Izrael. Jest wiele obszarów możliwej wymiany handlowej i inwestycji – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Członkowie grupy wskazywali konkretne przykłady współpracy polsko-żydowskiej, podkreślając coraz większe zainteresowanie historią i współczesnością relacji polsko-żydowskich w swoich regionach.

– Członkowie grupy mają nadzieję na dobrą współpracę także z nowym ambasadorem Izraela, który obejmie swoją funkcję od września tego roku – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej