RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin podpisał dekret o uproszczonym obywatelstwie dla mieszkańców Donbasu

W obwodzie ługańskim ukraińskie władze centralne kontrolują większość miast (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Dekret dotyczy osób znajdujących się na terenie Rosji, a wcześniej mieszkających w Donbasie.

Rosjanie skierowali do Donbasu swoją najnowocześniejszą broń

W zajętym przez prorosyjskich separatystów Donbasie znajduje się najnowsza rosyjska broń radioelektroniczna. Tak wynika z opublikowanego niedawno...

zobacz więcej

Opublikowany właśnie dokument rozszerza zakres dekretu podpisanego przez Putina w kwietniu. Wówczas przyznał on możliwość uzyskania paszportu Rosji w uproszczonym trybie przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Teraz o paszporty rosyjskie będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy wcześniej mieszkali w jakimkolwiek rejonie obwodu donieckiego i ługańskiego.

Wniosek będą mogli składać mieszkańcy obu tych ukraińskich obwodów, którzy znajdują się na terytorium Rosji. Będą musieli w tym celu przedstawić dokument potwierdzający, że zgodnie ze stanem, odpowiednio na dzień 7 kwietnia i 27 kwietnia 2014 r., zamieszkiwali stale w obwodzie donieckim bądź ługańskim. Tym razem chodzi nie tylko o tereny kontrolowane od 2014 r. przez separatystów, lecz także o rejony, które znajdują się pod kontrolą władz w Kijowie.

Decyzję ogłoszono na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie 21 lipca.

Według dziennika „Kommiersant” najnowszy dekret ma związek z dużą liczbą wniosków o obywatelstwo Rosji złożonych przez mieszkańców „republik ludowych”. Zgodnie ze stanem na 17 lipca paszporty Rosji otrzymało 10 tys. mieszkańców tych terytoriów. Wnioski złożyło około 30 tys. mieszkańców tych terenów. Kolejne 20 tys. wniosków skierowali uchodźcy i osoby o innym statusie, które uciekły z Donbasu po wybuchu tam konfliktu zbrojnego, a teraz znajdują się na terytorium Rosji.

Źródła, na które powołuje się „Kommiersant”, twierdzą, że po kwietniowym dekrecie Putina do MSW Rosji zaczęły napływać liczne wnioski od obywateli Ukrainy, którzy mieszkają lub wcześniej mieszkali w Donbasie na terenach znajdujących się pod kontrolą władz ukraińskich bądź też uciekli z tych rejonów do Rosji.

W obwodzie ługańskim ukraińskie władze centralne kontrolują większość miast, a w obwodzie donieckim - nieco więcej niż połowę.

Putin mówił o dalszym upraszczaniu dla Ukraińców procedury uzyskiwania obywatelstwa Rosji w czerwcu, podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami. – Popatrzymy, jakie zmiany należy wnieść do bazy prawnej, aby również dla innych obywateli Ukrainy, znajdujących się na terytorium kraju, proces ten był maksymalnie liberalny – zapowiadał.

źródło:

Zobacz więcej