Grzegorz Schetyna odejdzie po wyborach? Głosy polityków są podzielone

Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza – to nazwiska polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mogliby objąć przywództwo w partii po Grzegorzu Schetynie - uważają politolodzy. Posłowie w Sejmie analizują dla portalu tvp.info polityczną przyszłość przewodniczącego PO.

Trzaskowski, Arłukowicz, Tusk, Dulkiewicz, Schetyna. Kto poprowadzi PO po wyborach?

Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza – to nazwiska polityków Platformy Obywatelskiej, którzy...

zobacz więcej

Politycy są podzieleni w ocenie politycznej przyszłości przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. – Jeżeli będzie tak, że w wyborach wejdzie mniej posłów do Sejmu z Platformy Obywatelskiej, znacznie mniej niż jest teraz, to Grzegorz Schetyna straci swoje stanowisko, bo struktury partyjne będą niezadowolone – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Bartosz Kownacki.

Posłowie PO zapewniają, że w partii nie mówi się o potencjalnym następcy Schetyny, ponieważ opozycja nadal wierzy w wygraną. – Grzegorz Schetyna może być absolutnie triumfatorem. Nikt nie powiedział, że my to przegramy. Ja uważam, że możemy wygrać wybory. Ktoś, kto myśli w kategoriach przegranej, powinien zmienić adres pracy – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info Grzegorz Furgo z PO.

W Zjednoczonej Prawicy dominuje przekonanie, że słaby wynik wyborczy największej partii opozycyjnej jest już przesądzony.

– Jeżeli dobrze policzyłem, będzie to szósta porażka Grzegorza Schetyny jako szefa PO. Myślę, że powinien jako polityk sam zrezygnować. Nie czekać na to, żeby go odwołali. Jeśli nie złoży takiej rezygnacji, to pewnie frakcja Donalda Tuska będzie chciała zrobić porządek i odwołać Grzegorza Schetynę z zajmowanej funkcji – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Kadencja przewodniczącego PO kończy się w 2020 r. Wcześniej, bo już w grudniu, do kraju może wrócić szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zakończy pracę w Brukseli. Czy znów pokieruje Platformą?

– Stawiałbym bardziej na prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, w drugiej kolejności na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jako tych, którzy będą twarzami Donalda Tuska. Jak wskazują sondaże, zdecydowana większość Polaków nie chce powrotu byłego premiera do krajowej polityki – uważa poseł Mosiński.

– Ja nie będę Platformie wybierać szefa czy oceniać obecnego. Dla mnie Grzegorz Schetyna jest tym, który wywalczył sobie pozycję lidera opozycji w dość dużej konkurencji. Dobrze prowadzi jednak rozmowy koalicyjne. Udało mu się zbudować dwie bardzo duże koalicje opozycji. Zarówno pierwszą, która odniosła wiele znakomitych sukcesów w kampanii samorządowej, i potem ta europejska – chwali szefa PO Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Parlamentarzyści PiS uważają jednak, że działania Schetyny nie służą mniejszym partiom współpracującym z PO, takim jak Nowoczesna.

– Okazał się całkiem zręcznym politykiem opozycji. Politycznie skonsumował Nowoczesną. Udało mu się także bardzo nadszarpnąć PSL, które dzisiaj jest na rozdrożu. Również w pewien sposób lewica jest uzależniona od Schetyny. Oczywiście nie daje mu to zwycięstwa, ale można powiedzieć, że skutecznie zmarginalizował wszystkie inne formacje – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

źródło:
Zobacz więcej