Już we wrześniu w Warszawie światowe forum elektromobilności

Global E-mobility Forum ma sprzyjać rozwojowi elektromobilności (fot. Shutterstock/Veniamin Kraskov)

We wrześniu w Warszawie odbędzie się światowe forum elektromobilności – zapowiedział na konferencji wiceminister środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że Global E-mobility Forum będzie „największym i najbardziej znaczącym miejscem do dyskusji o elektromobilności”.

Raport: Za 6 lat nawet 300 tys. elektrycznych aut w Polsce

W Polsce w 2025 r. ma być 300 tys. samochodów elektrycznych – wynika z najbardziej prawdopodobnego scenariusza zawartego w analizie stanu rozwoju...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, Global E-mobility Forum będzie pierwszym spotkaniem w Polsce dedykowanym elektromobilności realizowanym na taką skalę. Forum ma przyspieszyć – jak mówił – przepływ pomysłów i rozwiązań pomiędzy partnerami deklaracji „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”.

– Chcielibyśmy, żeby to było największe i najbardziej znaczące forum do dyskusji o elektromobilności, oparte o rosnącą rolę polskiego przemysłu, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności – powiedział.

W ramach Forum zorganizowana zostanie także strefa pokazowa – będzie to ogólnodostępny dla zwiedzających obszar dla prezentacji najnowszych rozwiązań w zakresie elektromobilności.

Jak podkreślił wiceminister środowiska, elektromobilność wymaga promowania tej idei i taka promocja odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 września tego roku. – W organizacji forum wspiera nas Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), które reprezentuje polską branżę elektromobilności – dodał.

Obecny na konferencji dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur przyznał, że „konieczne jest podjęcie przekrojowych działań do rozwoju zeroemisyjnych technologii w sektorze transportu”. Dodał, że wrześniowe forum w Warszawie „to będzie pierwszy tej skali globalny workshop i przegląd najlepszych praktyk dla wszystkich interesariuszy rynku e-mobility”.

Kurtyka: Polska staje się hubem elektromobilności

– Mamy już połowę ludności świata, która jest związana z tą deklaracją. Dzięki temu w ten światowy proces klimatyczny na trwałe wpisujemy tematykę...

zobacz więcej

– Zapowiadana formuła wydarzenia, w tym okrągły stół elektromobilności, liczne warsztaty i posiedzenia grup roboczych, w dużej części poświęcona zostanie zaprezentowaniu i omówieniu praktyk, które skutecznie sprzyjały rozwojowi elektromobilności na poszczególnych rynkach – zaznaczył.

Podczas konferencji minister Kurtyka przypomniał też, że podczas zeszłorocznego COP 24, które odbyło się w Katowicach, Polska zgłosiła trzy inicjatywy, m.in. dotyczące rozwoju elektromobilności, sprawiedliwej transformacji i kwestii lasów.

– Jeśli chodzi o elektromobilność, pod auspicjami premiera Mateusza Morawieckiego i w obecności sekretarza generalnego ONZ António Guterresa zbudowaliśmy największą na świecie koalicję państw popierających aktywny rozwój elektromobilności – powiedział. Dodał, że do paktu należą 43 kraje i ponad połowa ludności świata oraz organizacje i firmy; do tej pory do paktu przystąpiło 1,2 tys. firm.

W kwietniu prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba zapowiedział, że „na przełomie 2022 i 2023 r. spółka ruszy z masową produkcją polskich samochodów elektrycznych, a jej budowa ma potrwać dwa, trzy lata”.

źródło:

Zobacz więcej