Atak na tureckich dyplomatów. Wśród ofiar zastępca konsula w Irbilu

Nieznany sprawca otworzył ogień w restauracji, gdzie jedli tureccy dyplomaci (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów zginęło podczas strzelaniny w mieście Irbil w irackim Kurdystanie – poinformowały o tym miejscowe władze. Wśród ofiar jest m.in. zastępca tureckiego konsula w Irbilu.

Atak terrorystyczny na hotel w Somalii; zginęło kilkadziesiąt osób

Do co najmniej 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku bojowników islamistycznej organizacji Al-Szabab na hotel w mieście Kismaju w południowej...

zobacz więcej

Tureckie MSZ potwierdziło dotychczas śmierć jednego pracownika konsulatu – podała Agencja Reutera.

Nieznany sprawca otworzył ogień w restauracji, w której jedli tureccy dyplomaci. Jeden ze świadków powiedział, że napastnik wszedł do restauracji i zaczął strzelać. Następnie uciekł czekającym na zewnątrz samochodem.

Kurdyjskie siły bezpieczeństwa odcięły obszar wokół miejsca ataku i zajmują się poszukiwaniem napastników.

Restauracja znajduje się w chrześcijańskiej dzielnicy miasta Ainkawa.

W ubiegłym tygodniu Masrur Barzani – syn byłego przywódcy irackich Kurdów Masuda Barzaniego – został zaprzysiężony na premiera irackiego Kurdystanu. Objął stanowisko po wybraniu jego kuzyna Neczirwana na prezydenta Kurdystanu.

W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób. Działająca – według władz w Ankarze – również na terytorium Iraku Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Turcję, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji.

źródło:
Zobacz więcej