RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Francuski minister finansów przeciwny kryptowalucie proponowanej przez Facebooka

Kryptowaluta Libra miałaby pojawić się na rynku w 2020 roku (fot. Chesnot/Getty Images)
Kryptowaluta Libra miałaby pojawić się na rynku w 2020 roku (fot. Chesnot/Getty Images)

Projekt Facebooka przewidujący wprowadzenie kryptowaluty Libra nie może być realizowany w formie, w jakiej jest dotąd prezentowany – oświadczył francuski minister finansów Bruno Le Maire. Nawiązał też do opodatkowania wielkich firm technologicznych.

Visa i Mastercard mogą zniknąć z Rosji. Wszystko przez nowe prawo

Z Rosji mogą się wycofać międzynarodowe sieci płatnicze Visa i Mastercard. Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przygotowała projekt...

zobacz więcej

– Nie ma dziś warunków dla (wprowadzania) tej waluty, jak to zaproponował Facebook – powiedział minister Le Maire na krótko przed spotkaniem szefów resortów finansów państw G7 w Chantilly na północy Francji.

– Nie możemy pozwolić przedsiębiorstwom, które służą prywatnym interesom, na wyposażenie się w środki suwerenności monetarnej. Musimy działać – podkreślił.

Według amerykańskiego ministra skarbu (finansów) Stevena Mnuchina kryptowaluta Facebooka – Libra – może stać się narzędziem w ręku osób finansujących terrorystów i zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, w związku z czym stanowi problem dla bezpieczeństwa narodowego.

Jego zdaniem wirtualne pieniądze takie jak bitcoin „były już wykorzystywane do wspierania nielegalnego obrotu miliardami dolarów w ramach cyberprzestępczości, unikania podatków, sprzedaży nielegalnych substancji i narkotyków oraz handlu ludźmi”.

GUS: Rosną płace i zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 2,8 procent licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny....

zobacz więcej

Prezydent USA Donald Trump kilka dni temu skrytykował na Twitterze kryptowaluty, w tym bitcoina, oraz zapowiedzianą przez Facebooka Librę.

„Jeśli Facebook i inne firmy chcą zostać bankami, muszą postarać się o licencję bankową i podporządkować się wszystkim przepisom prawa bankowego, jak każdy inny krajowy czy międzynarodowy bank” – napisał na Twitterze.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz powiedział, że regulatorzy muszą zagwarantować, że kryptowaluty, takie jak Libra, nie będą stanowić zagrożenia dla stabilności finansowej ani prywatności konsumentów.

– Emisja waluty nie należy do prywatnych firm, ponieważ jest to podstawowy element suwerenności państwa – podkreślił Scholz przed spotkaniem ministerialnym G7 we Francji.

Kryptowaluta Libra miałaby pojawić się na rynku w 2020 r. Projekt, realizowany przez Facebooka wraz z 28 partnerami, m.in. Uberem, PayPalem i Mastercard, jednak bez udziału banków, ma być tzw. stabilnym tokenem, którego wartość powiązana byłaby z określonym koszykiem walut.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej