Awaryjne lądowanie amerykańskiego myśliwca w Powidzu. Do silnika wpadł ptak

Myśliwiec F-15 (fot. Debajyoti Chakraborty/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Samolot bojowy F-15 Amerykańskich Sił Powietrznych lądował awaryjnie na lotnisku w Powidzu (wielkopolskie) – poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak.

Samolot ze spadochroniarzami rozbił się tuż po starcie. Nikt nie przeżył

Niewielki samolot rozbił się w niedzielę krótko po starcie w pobliżu miasta Umea na północy Szwecji. Zginęło wszystkich dziewięć osób na pokładzie...

zobacz więcej

Ppłk Pawlak potwierdził, że awaryjne lądowanie miało miejsce w środę. Wykluczył też pomyłkę w podanej nazwie samolotu i poinformował, że lądowanie awaryjne dotyczyło amerykańskiej maszyny F-15, a nie jednego z F-16, które są na wyposażeniu polskich sił powietrznych.

Rzecznik wyjaśnił też, że do silnika amerykańskiej maszyny podczas startu wpadł ptak, więc pilot musiał przerwać lot i zawrócić na lotnisko.

Awaryjne lądowanie przebiegło w sposób „kontrolowany’, nikt nie został poszkodowany. Awaria nie była trwała i samolot po krótkim czasie znów wzbił się w powietrze.

Polskie Wojsko nie informuje o zadaniach wykonywanych przez Amerykanów na terytorium Polski. Wiadomo, że uczestniczą oni we własnych ćwiczeniach wojskowych.

źródło:

Zobacz więcej