„Ciężko pracujemy nad tym, by naszego nieba strzegły wkrótce myśliwce piątej generacji”

Pod koniec maja Mariusz Błaszczak poinformował, że resort wysłał zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów piątej generacji F-35A (fot. Matt Cardy/Getty Images)

Samoloty F-35 wylądowały w Polsce; na razie amerykańskie i tylko w ramach ćwiczeń, ale ciężko pracujemy nad tym, aby naszego nieba, już wkrótce, strzegły najnowocześniejsze myśliwce, piątej generacji, z biało-czerwoną szachownicą – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak.

Żołnierze będą mogli odejść z armii po 25 latach służby. Teraz projektem zajmie się Sejm

Likwidujemy wymóg ukończenia 55 roku życia dla żołnierzy, którzy chcą odejść na emeryturę. Zostaje tylko warunek 25 lat służby – podkreślił szef...

zobacz więcej

„F-35 wylądowały wczoraj w Polsce. Póki co amerykańskie i tylko w ramach ćwiczeń, ale ciężko pracujemy nad tym, aby naszego nieba już wkrótce strzegły najnowocześniejsze myśliwce - 5 generacji z biało-czerwoną szachownicą” – napisał na Twitterze Błaszczak.

Minister odniósł się do lądowania we wtorek w Polsce amerykańskich samolotów F-35. O tym fakcie informowały media. Błaszczak potwierdził, że amerykańskie samoloty przebywały w Polsce w ramach prowadzonych ćwiczeń.

Dowództwo Operacyjne potwierdza, że wydało zgodę na wlot myśliwców F-35 do Polski. W Powidzu wylądowały cztery samoloty tego typu. Polskie wojsko jednak nie informowało o szczegółach działań Amerykanów.

Szerszą informację podali sami Amerykanie. Siły Powietrzne w Europie i Afryce poinformowały na swojej stronie, że w ramach operacji Rapid Forge amerykańskie myśliwce F-35 i F-15 wylądowały w bazie lotniczej w Powidzu. F-15 zostały skierowane do baz w Estonii i na Litwie. Oprócz samolotów myśliwskich F-35 w Powidzu wylądował samolot transportowy C-130J Super Hercules.

Szef MON: Odbudujemy zdolności bojowe Marynarki Wojennej

– Honor, patriotyzm, odwaga i zaangażowanie cechują Marynarkę Wojenną RP – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w przypadające w...

zobacz więcej

Operacja Rapid Forge ma na celu m.in. „zwiększenie interoperacyjności z sojusznikami w NATO i partnerami” oraz „poprawienie zdolności operacyjnych” – napisano na stronie amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce.

Jak podkreślono, działanie w „wysuniętych lokalizacjach umożliwia wykorzystanie zbiorowych zdolności obronnych oraz zapewnia sojusznikom USA i NATO strategiczną i operacyjną głębię, potrzebną do powstrzymania przeciwników i stanowiącą gwarancję dla naszych sojuszników i partnerów”.

Był to prawdopodobnie pierwszy przylot samolotów F-35 do Polski. W zeszłym roku na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego do Polski przyleciały samoloty F-22 Raptor także piątej generacji.


Pod koniec maja Mariusz Błaszczak poinformował, że resort wysłał zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów piątej generacji F-35A. „Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Szef MON: Wojsko Polskie należy do najlepszych

– Czerpiąc z dziedzictwa i tradycji uczelni wojskowych zachowajcie dumę i pewność, że Wojsko Polskie należy do najlepszych – powiedział w...

zobacz więcej

Także w maju resort informował posłów, że MON planuje zakupić pierwszą eskadrę – 16 samolotów – F-35 w tej perspektywie planistycznej, do 2026 r. Druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r.

Producent samolotu – amerykański koncern Lockheed Martin – zapewniał, że szkolenia polskich pilotów mogłyby się zacząć jeszcze przed dostawami samolotów. Wiceprezes wykonawczy Lockheed Martin International Richard H. Edwards deklarował w kwietniu w Warszawie, że samoloty mogłyby zostać dostarczone i osiągnąć wstępną gotowość w 2024 r.

Podczas czerwcowej wizyty W Waszyngtonie minister Błaszczak omawiał ze stroną amerykańską złożoną w maju ofertę zakupu 32 amerykańskich myśliwców F-35. Odwiedził też bazę amerykańskich sił powietrznych Eglin, gdzie szkoleni są piloci F-35.

źródło:

Zobacz więcej