Minister Wąsik: Likwidacja CBA miałaby fatalne skutki dla państwa polskiego

Zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych dla portalu tvp.info o pomysłach likwidacji CBA (fot. CBA)

Likwidacja CBA miałaby fatalne skutki dla państwa polskiego. Biuro pełni ogromnie ważną rolę w naszym systemie antykorupcyjnym. Od czasów jego powstania Polska jest krajem mniej skorumpowanym – mówi w rozmowie z portalem tvp.info minister Maciej Wąsik. Zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych odniósł się do postulatu polityków PO i byłych szefów służb o potrzebie likwidacji CBA.

Byli szefowie służb specjalnych chcą likwidacji CBA. „Kult Żołnierzy Wyklętych”

Szefowie służb za czasów Platformy Obywatelskiej a także politycy tej partii uważają, że sprawą korupcji powinna zająć się policja i kontrwywiad...

zobacz więcej

Byli szefowie służb specjalnych za czasów rządów PO-PSL – były szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk, były szef SKW gen. Radosław Kujawa i wieloletni doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych Piotr Niemczyk chcą likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Miałyby zastąpić je Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja - podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

W rozmowie z portalem tvp.info zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik odpowiedział na postulaty PO i byłych funkcjonariuszy. W jego ocenie to „postulat bardzo nieodpowiedzialny”.

– CBA pełni ogromnie ważną rolę w naszym systemie antykorupcyjnym. Likwidacja CBA to postulat bardzo nieodpowiedzialny. Biuro odgrywa ważną rolę w zwalczaniu korupcji. Sama policja nie da sobie rady. Wydziały antykorupcyjne działają dobrze, niemniej zajmują się sprawami drobnymi, lokalnymi – wyjaśnił.

Minister zaznaczył, że „ryba psuje się od głowy”. – Korupcja musi być zwalczana przez instytucję, która jest niezależna. Szef CBA jest wybierany na kadencję, która jest silna i jest w stanie sięgnąć na szczyty władzy, gdy zajdzie taka potrzeba – wytłumaczył Wąsik.

W ocenie ministra „CBA jest niezbędną instytucją do zwalczania korupcji”. – Od czasów powstania CBA Polska jest krajem mniej skorumpowanym. CBA odegrało w tej kwestii kluczową rolę – stwierdza.

Pytany o to, czy byli szefowie służb weszli w sukurs politykom PO, wskazał, że „te wypowiedzi ze sobą korespondują, takie były zapewne oczekiwania Grzegorza Schetyny”. – Oni uczestniczyli w tym panelu który był elementem panelu programowego PO. Weszli w buty polityków Platformy. Likwidacja CBA byłaby niezwykle nieodpowiedzialnym działaniem – zaznacza.

Jak mówi polityk, likwidacja Biura „byłaby jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcą prowadzić interesy za pomocą instrumentu korupcyjnego”. – Hulaj dusza, piekła nie ma. Odbiłoby się to natychmiast na interesie ekonomicznym państwa, bo CBA odegrało ogromną rolę w ściganiu przestępstw VAT-owskich. Likwidacja CBA miałaby fatalne skutki dla państwa polskiego – podsumował Wąsik.

źródło:
Zobacz więcej