Nie żyje autor słynnych włoskich kryminałów

Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

W Rzymie zmarł w środę w wieku 93 lat Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Karierę literacką zrobił mając 70 lat. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

Wirtualny komiks o 100 latach niepodległej Polski. Dzięki VR będzie można wejść do środka

Stuletnią historię polskiego komiksu w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych i przemian niepodległej Polski opowie w nowoczesnej formie...

zobacz więcej

W ciągu ponad 20 lat pracy literackiej Camilleri, przez dekady człowiek teatru, zrobił ogromną karierę literacką na świecie, a ze względu na swój późny debiut uważany był za prawdziwy fenomen.

Pobił rekordy pod względem liczby sprzedanych książek, a kręcony na ich podstawie serial „Komisarz Montalbano” oglądają w telewizji RAI miliony widzów. Łączną liczbę widzów na świecie obliczono na 1,2 mld.

Tysiące jego fanów poszukują na Sycylii miejsc opisanych w kilkudziesięciu kryminałach jego autorstwa, a potem pokazanych w serialu – mimo że akcja książek Camilleriego toczy się w wymyślonym miasteczku Vigata.

Jego twórczość uwielbia kilka pokoleń czytelników. Są wśród nich tacy, którzy zachwycają się sposobem opisywania potraw, jakich kosztuje komisarz – koneser smaków i miłośnik sycylijskiej kuchni. Językoznawcy piszą z kolei rozprawy o języku jego powieści, który ich zdaniem stanowi doskonałe połączenie włoskiego i sycylijskiego dialektu.

Rammstein powraca z nową płytą. Już niebawem zagra ponownie w Polsce

Mistrzowie industrial metalu, grupa Rammstein, już niebawem zagrają po raz jedenasty w Polsce. Koncert zespołu odbędzie się na Stadionie Śląskim w...

zobacz więcej

Camilleri urodził się w 1925 r. w sycylijskim Porto Empedocle, a od lat 40. minionego wieku mieszkał w Rzymie. Był scenarzystą, a po studiach reżyserskich wystawiał sztuki teatralne. Przez 20 lat wykładał reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej. Jako literat zadebiutował w 1978 r. powieścią „Tok rzeczy”, odrzuconą wcześniej przez 14 wydawnictw.

Przełom w życiu Camilleriego nastąpił w 1994 r., gdy stworzył postać komisarza policji Montalbano, pracującego na jego rodzinnej wyspie. To wtedy ukazał się „Kształt wody”, pierwsza książka o charyzmatycznym policjancie. Tom odniósł ogromny sukces. Nazwisko bohatera to hołd złożony przez autora ulubionemu pisarzowi, Hiszpanowi Manuelowi Vazquezowi Montalbanowi.

U szczytu swej popularności Andrea Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoire'ze.

Jego kariera literacka to pasmo rekordów. Napisał w sumie 100 książek, a ostatnia, „Kucharz z Alcyon” , 27. z serii o Montalbano ukazała się kilka dni przed śmiercią autora. Jeden z odcinków serialu o Montalbano obejrzało w tv RAI prawie 13 mln widzów.

źródło:

Zobacz więcej