Węgierskie MSZ: Niech ukraińscy przywódcy zwrócą mniejszościom narodowym odebrane prawa

Premier Węgier Wiktor Orban (fot. Laszlo Balogh/Getty Images)

Wiceminister spraw zagranicznych Węgier Tamas Menczer zaapelował, by przywódcy ukraińscy nie rzucali bezpodstawnych oskarżeń, tylko zwrócili mniejszościom narodowym odebrane prawa. To reakcja na oświadczenie MSZ Ukrainy, w którym napisano, że szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto „zignorował rekomendacje” władz w Kijowie, przyjeżdżając na ukraińskie Zakarpacie na zaproszenie jednego z liderów mniejszości węgierskiej, który kandyduje w wyborach do ukraińskiego parlamentu.

MSZ Ukrainy: Węgierski minister na Zakarpaciu złamał prawo

Zdaniem ukraińskiego MSZ goszczący na ukraińskim Zakarpaciu węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto naruszył ukraińskie prawo. Od...

zobacz więcej

MSZ Ukrainy wskazało, że obywatele obcych państw nie mają prawa uczestniczyć w agitacji przedwyborczej. Oświadczyło także, iż osoby korzystające z immunitetu dyplomatycznego nie powinny ingerować w życie polityczne innego kraju.

Wybory do Rady Najwyższej Ukrainy odbędą się w najbliższą niedzielę. Szijjarto złożył wizytę w mieście Berehowe w obwodzie zakarpackim, gdzie wyraził nadzieję, że posłowie z mniejszości węgierskiej w ukraińskim parlamencie będą mogli się przyczynić do poprawy stosunków dwustronnych.

Menczer oznajmił w rozmowie z agencją MTI, że Węgry na niezliczone sposoby wspierały Ukrainę nawet wtedy, gdy poprzedni prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i związane z nim siły odebrały prawa mniejszości węgierskiej, łamiąc międzynarodowe porozumienia.

– Węgry dążą do poprawy stosunków dwustronnych. Mamy nadzieję, że także Ukraina wkroczy na tę drogę pod kierownictwem nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – powiedział Menczer.


Węgry od jesieni 2017 r. blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z nową ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec przyjętej w kwietniu br. przez parlament ukraiński ustawy o języku.

źródło:

Zobacz więcej