RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanka Rhode chce pobić rekord 10 występów na igrzyskach olimpijskich

Amerykanka, która w lipcu skończyła 40 lat, w debiucie w Atlancie w 1996 r. zdobyła złoto w trapie podwójnym (fot. Sam Greenwood/Getty Images)

Amerykanka Kim Rhode, która zadebiutowała jako 17-latka na igrzyskach w Atlancie i zdobywała medale w strzelectwie na sześciu kolejnych olimpiadach, marzy nie tylko o podium w Tokio, ale i pobiciu rekordu 10 olimpijskich występów kanadyjskiego jeźdźca Iana Millara.

Znamy lokalizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku

Mediolan i Cortina d'Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku. Decyzja zapadła na zgromadzeniu członków Międzynarodowego...

zobacz więcej

Kanadyjczyk w olimpijskiej rywalizacji brał udział w latach 1972-2012. Gdyby nie bojkot przez państwa zachodnie zmagań olimpijskich w Moskwie w 1980 r., miałby 11 startów. W Tokio (2020) Rhode wystąpi w igrzyskach po raz siódmy.

Amerykanka, która w lipcu skończyła 40 lat, w debiucie w Atlancie w 1996 r. zdobyła złoto w trapie podwójnym, a potem pięć medali na kolejnych igrzyskach: brąz w Sydney (2000) i złoto w Atenach (2004) – również w trapie, a następnie srebro w Pekinie (2008), złoto w Londynie (2012) i brąz w Rio de Janeiro (2016) – w skeecie. „Teraz mam dużo więcej obowiązków niż wówczas, gdy byłam młoda, ale zawsze jestem skupiona na igrzyskach i marzę o złocie w każdym kolejnym występie. Nie ma znaczenia, że jestem mistrzynią olimpijską” – powiedziała mama sześcioletniego syna na portalowi teamusa.org, dodając, że jej celem jest udział w „kolejnych ośmiu czy dziewięciu igrzyskach”.

Siedmiokrotna mistrzyni świata marzy też o tym, by zmierzyć się w przyszłości z osiągnięciem Szweda Oscara Swahna, sześciokrotnego medalisty olimpijskiego w strzelectwie (w trzech igrzyskach w latach 1908-1920), który ostatni krążek olimpijski – srebrny (w drużynie) zdobył w 1920 roku w wieku... 72 lat.

źródło:

Zobacz więcej