RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambitny plan odbudowy Notre Dame. Eksperci kręcą nosem

Przyczyną pożaru był najprawdopodobniej źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej (fot. Wiki 4.0/Sukkoria)

Francuskie Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło wzbudzający kontrowersje projekt zmian w przepisach, pozwalający na odbudowę w ciągu 5 lat, jak tego chce prezydent Emmanuel Macron, katedry Notre Dame w Paryżu. Obiekcje zgłaszają m.in. architekci i inżynierowie.

Prokuratura podała wstępne wyniki śledztwa ws. pożaru katedry Notre-Dame

Źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej – to najbardziej prawdopodobne przyczyny kwietniowego pożaru paryskiej katedry Notre-Dame...

zobacz więcej

Za projektem przepisów dotyczących darowizn i koordynacji prac remontowych w cennym obiekcie narodowego dziedzictwa kultury było 91 deputowanych, przeciwko – ośmiu, a 33 wstrzymało się od głosu.

Macron chce, by katedra została odbudowana do igrzysk olimpijskich, które Francja ma gościć w 2024 roku. Pięcioletni termin krytykowany jest jako zbyt krótki na właściwą i zgodną z zasadami konserwatorskimi renowację. Obiekcje zgłaszają architekci, inżynierowie i eksperci zajmujący się ochroną dziedzictwa kultury. Według głównego architekta katedry ustalenie, na ile stabilna jest struktura budowli ocalała z pożaru, będzie możliwe najwcześniej za dziewięć miesięcy. Do tego trzeba doliczyć czas niezbędny na rekonstrukcję.

Minister kultury Franck Riester, otwierając w parlamencie debatę, przypomniał, że przedłożony projekt ma na celu zapewnienie Notre Dame „odbudowy na miarę miejsca, jakie zajmuje w sercach Francuzów i całego świata”. Zaznaczył, że katedra nie została „całkowicie uratowana” i wciąż istnieje „ryzyko” zwalenia się murów. Przy czym podkreślał, że autorzy projektu „nie mylą szybkości z pośpiechem w odbudowie”.

Opozycja sprzeciwiała się rządowym propozycjom pominięcia regulacji dotyczących dziedzictwa narodowego, uważając takie działanie za „niedopuszczalne odstępstwa”, wprowadzane, by dotrzymać pięcioletniego terminu i umożliwić odbudowę na mocy rozporządzenia.

Nie będzie tymczasowej katedry. Notre Dame powraca do życia

Katedra Notre Dame powraca do życia. Za tydzień po raz pierwszy zostanie w niej odprawiona Eucharystia. Natomiast na dziedziniec przed świątynię...

zobacz więcej

Basen na dachu

Głosy były też podzielone co do formy nowej iglicy. Zaraz po pożarze prezydent Macron, obiecując Notre Dame „jeszcze piękniejszą”, wspomniał o przydaniu jej „współczesnego akcentu architektonicznego”. Propozycje nowoczesnego rozwiązania kwestii wyglądu dachu sięgały od przykrycia budowli szkłem i założenie na dachu ogrodu, po basen.

Przyjęta we wtorek ustawa przewiduje powołanie specjalnego ciała do nadzoru zbiórki darowizn i tego, w jaki sposób środki te będą wydatkowane na konkretne cele. Zgromadzenie Narodowe przywróciło ulgę podatkową w wysokości 75 proc. od darowizn, ale maksymalnie do 1000 euro rocznie, dla indywidualnych darczyńców, w porównaniu z obowiązującymi 66 proc. od datków na cele pożytku publicznego.

Drobne datki stanowią małą część z obiecanych do tej pory przez najbogatsze rodziny francuskie łącznie 850 mln euro. Jak dotąd wpłynęło jedynie 10 proc. z tej kwoty – informował minister Riester.

W czerwcu prokuratura w Paryżu podała, że przyczyną katastrofalnego pożaru jednej z najpiękniejszych gotyckich katedr był najprawdopodobniej źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej. Ogień ogarnął konstrukcję 15 kwietnia.źródło:

Zobacz więcej