Rosja przegrywa walkę z AIDS

Na całym świecie zarażonych wirusem HIV jest 38 mln osób (fot. Pexels)

Liczba zgonów z powodu AIDS wprawdzie maleje, ale powodów do optymizmu nie ma. Epidemia szerzy się m.in. w Europie Wschodniej.

Drugi przypadek wyleczenia zakażenia wirusem HIV

W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i...

zobacz więcej

Z raportu ONZ wynika, że w 2018 roku na całym świecie zmarło około 770 tys. osób chorujących na AIDS, co oznacza spadek o jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2010. Wskazano, że już niemal 23 z 38 mln osób zarażonych HIV otrzymuje leki antyretrowirusowe, które mogą zablokować roznoszenie wirusa.

W dokumencie przyznano, że choć liczba zgonów w Afryce spadła, to wyraźnie wzrosła liczba zakażeń wirusem w innych częściach globu. W Europie Wschodniej i Azji Centralnej to wzrost aż o 29 proc. W Rosji i na terenie byłych republik radzieckich liczbę zakażonych wirusem HIV szacuje się na 1,7 mln.

Liczba chorych rośnie też na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. – Pokonanie AIDS jest możliwe, ale musimy skoncentrować się na ludziach, a nie na chorobie – tłumaczy szefowa programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS) Gunilla Carlsson. Ekspertka przekonuje, że najpierw trzeba wyegzekwować przestrzeganie praw człowieka, aby dotrzeć do ludzi.

Telewizja Deutsche Welle przypomina, że do grup podwyższonego ryzyka zarażenia wirusem HIV należą osoby uzależnione od narkotyków, homoseksualni mężczyźni, osoby transpłciowe, osoby świadczące usługi seksualne oraz osadzeni w więzieniach.

W ubiegłym roku na całym świecie wirusem zaraziło się około 1,7 mln osób, co oznacza spadek o 16 procent w porównaniu do 2010. Najmocniej dotknięta epidemią HIV niezmiennie pozostaje wschodnia i centralna Afryka, gdzie żyje ponad 20 milionów zakażonych osób

źródło:
Zobacz więcej