Korupcja z urzędu. Kolejny prezydent podejrzany o branie łapówek

Alejandro Toledo miał przyjąć od Odebrechtu 20 mln dolarów łapówki (fot. arch.PAP/EPA/ERNESTO ARIAS)

Były prezydent Peru Alejandro Toledo, podejrzany o udział w jednej z największych w Ameryce Płd. afer korupcyjnych, został aresztowany w USA. Peruwiańska prokuratura generalna poinformowała, że zostanie poddany procedurze ekstradycyjnej.

Sąd przedłużył do trzech lat areszt dla byłego prezydenta Peru

Peruwiański sąd przedłużył w piątek do trzech lat areszt dla byłego prezydenta tego kraju Pedro Pablo Kuczynskiego, który podejrzany jest o udział...

zobacz więcej

Toledo podejrzany jest u udział w aferze związanej z brazylijskim koncernem budowlanym Odebrecht. Przedsiębiorstwo to budowało m.in. metro w Limie i kilka lat temu przyznało się do przekazywania łapówek politykom w kilkunastu krajach Ameryki Płd. Firma publicznie wymieniła nazwiska osób, z którymi współpracowała w Peru.

Toledo był prezydentem tego kraju w latach 2001-2006. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał po upływie swojej kadencji i tam zamieszkał. W swoim kraju podejrzany jest o przyjęcie łapówek w kwocie 20 mln dolarów w zamian za pomoc w uzyskaniu przez Odebrecht intratnych kontraktów. Peruwiański wymiar sprawiedliwości wystawił niedawno nakaz aresztowania polityka i zwrócił się do USA o jego ekstradycję.

Toledo to nie jedyny były prezydent Peru zamieszany w aferę z Odebrechtem. Podejrzany o to samo był Alan Garcia, prezydent w latach 1985-90 i 2006-11, który w kwietniu br. popełnił samobójstwo. Z tego samego powodu w 2000 roku uciekł za granicę Alberto Fujimori (1990-2000), który jednak po siedmiu latach został postawiony przed sądem w Peru i obecnie odbywa karę 25 lat więzienia za korupcję i zbrodnie na lewicowych partyzantach i opozycji.

Dwóch innych byłych prezydentów Peru, także podejrzewanych o udział w łapówkarskim procederze, oczekuje na proces w areszcie. To Ollanta Humala (2011-16) i Pedro Pablo Kuczynski (2016-18).


źródło:

Zobacz więcej