MSZ Ukrainy: Węgierski minister na Zakarpaciu złamał prawo

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto odwiedził przedstawicieli mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)

Zdaniem ukraińskiego MSZ goszczący na ukraińskim Zakarpaciu węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto naruszył ukraińskie prawo. Od miesięcy rośnie napięcie między krajami ws. mieszkającej w obwodzie zakarpackim mniejszości węgierskiej.

Szef MSZ Ukrainy: Na Zakarpaciu doszło do antywęgierskiej prowokacji

Antywęgierską prowokacją nazwał minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin rozmieszczenie w obwodzie zakarpackim na zachodzie kraju...

zobacz więcej

Ukraińska dyplomacja zarzuca Szijjarto, że włączył się w wyborczą agitację na rzecz kandydata mniejszości węgierskiej w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

W oświadczeniu napisano, że minister zignorował ukraińskie rekomendacje i przybył na Zakarpacie, gdzie uczestniczył w publicznych wystąpieniach na zaproszenie jednego z kandydatów do Rady Najwyższej – Wasyla Brenzowycza, szefa Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia. Wskazano, że według ukraińskiego prawa udział cudzoziemców w takich wystąpieniach jest niezgodny z prawem.

Wcześniej ukraiński MSZ protestował już w sprawie wspierania Wasyla Brenzowycza przez przedstawicieli węgierskiego państwa.

Na Ukrainie w obwodzie zakarpackim mieszka około 150-tysięczna mniejszość węgierska. Wybory do ukraińskiego parlamentu odbędą się w najbliższą niedzielę.


źródło:
Zobacz więcej