Walka ze smogiem. Miliardy na „Czyste Powietrze”

Polska zmaga się ze smogiem (fot. Pexels)

W perspektywie na lata 2021-2027 chcemy uzyskać 30 mld zł na realizację programu antysmogowego Czyste Powietrze – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział, że co roku mają być zaostrzane normy ostrzegania o smogu.

Chodnik, który zjada smog. Wynalazek naukowców już w Warszawie

Wyjątkowy chodnik został położony w pobliżu ronda Daszyńskiego w Warszawie. Za sprawą specjalnego materiału ma on walczyć ze smogiem. Po raz...

zobacz więcej

Minister uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, która debatowała nad wnioskiem PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec niego. Zdaniem opozycji Kowalczyk jest odpowiedzialny za utratę środków europejskich w wysokości kilkudziesięciu miliardów złotych na realizację programu Czyste Powietrze. Innego zdania był sam zainteresowany. Ostatecznie komisja negatywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra.

Posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska przekonywała, że resort środowiska „dezinformuje” na temat wyników realizacji programu Czyste Powietrze. Twierdziła, że po 10 miesiącach jego funkcjonowania udzielono „zaledwie” 20 tys. dotacji, a „w kolejce ustawionych jest jeszcze prawie 60 tys. wnioskodawców”. Zdaniem PO-KO wskazuje to na „nieporadność administracyjną na szczeblu ministerialnym”.

We wniosku opozycja przywołuje wyliczenia „Gazety Wyborczej”, według której bez unijnych pieniędzy nie da się zrealizować tego programu. „W optymistycznym wariancie 160 tys. dotacji udzielanych przez dziesięć lat daje 1,6 mln zlikwidowanych pieców zamiast 4 mln” – oceniono. Pomaska dodawała, że na jego realizację możemy stracić kilkadziesiąt mld zł.

Kłamliwe doniesienia

Minister środowiska ripostował, że przedstawiane przez opozycję informacje są „delikatnie mówiąc nieścisłe” i opierają się „na kłamliwych doniesieniach jednej z gazet”. Odnosząc się do rzekomo utraconych pieniędzy z UE na program Czyste Powietrze, Kowalczyk powiedział, iż „ich nie mieliśmy, nie mamy, ale jesteśmy przekonani, że mieć będziemy”.

Kowalczyk poinformował, że w przyszłej perspektywie finansowej resort planuje pozyskać ze środków europejskich (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) ok. 30 mld zł na program Czyste Powietrze. Ocenił, że realnie pieniądze te powinno się udać uruchomić od 2022 roku. Zdaniem ministra pieniądze z POIiŚ będą „ułamkiem” tego, co z funduszy unijnych ma zostać przeznaczone na walkę o czystsze powietrze w Polsce.

Poinformował ponadto, że co roku, wraz z poprawiającym się powietrzem, mają być zaostrzane normy ostrzegania o wysokich stężeniach zanieczyszczeń.

Minister dodał, że od 19 września 2018 r., czyli od startu programu Czyste Powietrze, złożono ponad 66 tys. wniosków na ponad 1,5 mld zł. Do 12 lipca pozytywne decyzje wydano wobec 29 tys. wniosków na kwotę 600 mln zł. Zapewnił, że trwają wypłaty z programu (obecnie około 50 mln zł). Przypomniał jednak, że pieniądze są przekazywane po zakończonej inwestycji, na którą beneficjenci mają dwa lata. Zaznaczył ponadto, że „oczywistym jest”, iż program będzie nabierał tempa i do coraz liczniejszej grupy będą trafiały pieniądze.

źródło:

Zobacz więcej