Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Pijany spod Giewontu wrócił śmigłowcem LPR, ale zapłaci za izbę wytrzeźwień

Akcje Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego bez względu na okoliczności są nieodpłatne (fot. TOPR/Maciej Minkiewicz)

Turysta, który w stanie upojenia alkoholowego wybrał się na Giewont, nie złamał prawa i nie poniesie kary. 52-letniego mieszkańca Krakowa ratownicy TOPR musieli w poniedziałek ewakuować spod szczytu z użyciem śmigłowca. Mężczyzna ma tylko zapłacić 180 zł za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Szczyt głupoty. Pijany turysta wybrał się na Giewont

1,8 promila alkoholu w organizmie miał turysta, który wybrał się w Tatry. Ratownicy TOPR ściągnęli mężczyznę śmigłowcem Lotniczego Pogotowia...

zobacz więcej

Ratowników wezwali inni turyści, którzy uznali, że krakowianin może zrobić sobie krzywdę, gdyby kontynuował wędrówkę. Po przetransportowaniu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Zakopanego okazało się, że ma we krwi blisko 2 promile alkoholu.

Ratownicy odwieźli 52-latka na policję. We wtorek poinformowano, że funkcjonariusze udzielili mu pouczenia, ale nie mogli go ukarać, ponieważ stwierdzono, że nie złamał prawa. Wcześniej w komentarzach pod informacją o akcji TOPR, wielu internautów zwracało uwagę, że krakowianin stworzył zagrożenie również dla osób postronnych

Mimo, że 52-latek zaangażował ratowników i śmigłowiec, nie zostanie także obarczony kosztami akcji, ponieważ są akcje te, bez względu na okoliczności, są nieodpłatne.

Część kosztów funkcjonowania TOPR ponoszą solidarnie wszyscy turyści. Organizacja otrzymuje 15 proc. wpływów z biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest to ok. 1,5 mln zł. Większość kosztów działania formacji (90 do 98 proc. kosztów utrzymania śmigłowca i 60 proc. kosztów innych akcji) pokrywa państwo.

Rachunek za akcje ratownicze wystawia słowacki odpowiednik TOPR, Horska Zachranna Slużba. Opłaty tytułem „zwrotu bezpośrednich nakładów poniesionych przez HZS podczas działań ratowniczych” są wyliczane według cennika, np. od 32 do 89 euro za godzinę pracy ratownika.

Wpływy z tych opłat sięgają rocznie jedynie 600 do 700 tys. zł i pokrywają ok. 5 proc. kosztów funkcjonowania HZS. Wstęp do TANAP-u, słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest bezpłatny.

źródło:
Zobacz więcej