Kanister z substancją wybuchową na ulicy. Policja zamknęła 150-metrowy odcinek

Substancja jest niebezpieczna, ma silne właściwości wybuchowe (fot. Olaf Wagner\ullstein bild via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Hamburska policja zamknęła 150-metrowy odcinek jednej z ulic po tym, jak starsza kobieta wrzuciła kanister z kwasem pikrynowym do samochodu służb oczyszczania miasta. Substancja ta jest szczególnie niebezpieczna, ma silne właściwości wybuchowe. Do eksplozji może dojść nie tylko na skutek kontaktu z ogniem, ale i wstrząsu substancji. Siła zniszczeń mogła być ogromna.

Ewakuacja na południu Hiszpanii. Ogień trawi lasy na wybrzeżu

Ogromne pożary na terenie południowej Hiszpanii. Ogień przeszedł przez wybrzeże Costa Blanca trawiąc spore obszary lasów. W związku z...

zobacz więcej

Plastikowy pojemnik zawierający wybuchowy materiał został wrzucony do wozu służb sprzątania miasta. Jak podaje portal mopo.de, starsza pani znalazła w piwnicy kanister z płynem i wrzuciła go do wnętrza samochodu.

Mowa tu o kwasie pikrynowym – kanister zawierał ok. 500 gramów niebezpiecznej substancji. Kwas był szeroko stosowany na przełomie XIX i XX w. jako silny materiał wybuchowy. Z czasem kwas został wyparty przez słabszy, ale bezpieczniejszy trotyl. Do zagrożenia wybuchem dochodzi wskutek wstrząsu, tarcia czy nagrzania pojemnika zawierającego substancję.

Kiedy pracownicy stwierdzili obecność substancji, natychmiast powiadomili straż pożarną. Strażacy po przybyciu na miejsce zablokowali wraz z funkcjonariuszami policji ulicę. Mieszkańcom kazano pozostać w domach. Zostali oni również poproszeni o zamknięcie okien i drzwi. Materiałem zajmują się eksperci. Obecnie policja ocenia zagrożenie jako „niskie”.

źródło:
Zobacz więcej