„Jestem ostrożnym optymistą”. Premier Morawiecki o wyborze Ursuli von der Leyen

Jestem ostrożnym optymistą – powiedział o wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ocenił, że istotne dla wyniku były głosy Prawa i Sprawiedliwości.

Ursula von der Leyen szefową KE. Z poparciem większości polskich europosłów

383 europosłów poparło kandydaturę Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Wśród nich byli eurodeputowani Prawa i...

zobacz więcej

Ursula von der Leyen została w piątek wybrana nową szefową Komisji Europejskiej. Jej kandydaturę zatwierdził wieczorem Europarlament. „Za” głosowało 383 europosłów.

– Dzisiaj to głosowanie pokazało, że głosy PiS były języczkiem u wagi – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

– Chciałem podziękować wszystkim posłom z Polski, którzy głosowali w taki sposób. Ale w szczególności chciałem podziękować za zrozumienie, czym jest kompromis w polityce naszym europarlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. To ich głosy okazały się decydujące – oznajmił.

Premier komentując wybór PE stwierdził, że jest „ostrożnym optymistą”.

– Pani przewodnicząca Komisji Europejskiej daje nadzieje na nowe otwarcie – ocenił.

– Oczywiście Unia Europejska jest to, można szczerze powiedzieć, gąszcz różnych interesów, ale wierzę w to, że będziemy mieli po drugiej stronie partnera, zupełnie innego niż ten, który rzeczywiście był zagrożeniem dla Europy Środkowej przez brak swojego zrozumienia, przez swoją konfliktowość, przez emocjonalne traktowanie Europy Środkowej, bardzo niesprawiedliwe traktowanie Polski – powiedział premier.

– UE na pewno potrzebuje uspokojenia i Polska na pewno będzie do tego dążyła – zadeklarował.

źródło:
Zobacz więcej