Niebezpieczne zabawki za miliony euro. Policja zatrzymała dwóch przedsiębiorców

Policja przejęła 2,6 miliona zabawek o wartości 4 milionów euro (fot. Guardia di Finanza di Torino)

Włoska policja finansowa zarekwirowała 2,6 miliona zabawek, przypuszczalnie zagrażających zdrowiu dzieci. Artykuły o wartości około 4 milionów euro były już zapakowane i gotowe do wprowadzenia na rynek. Funkcjonariusze przejęli materiał w dwóch wielkich magazynach na terenie Turynu. Jak podaje włoska policja, zarządzało nimi dwóch 60-letnich przedsiębiorców, Chińczyków z pochodzenia.

Zabawki i samochody na szczycie listy niebezpiecznych produktów

Zabawki i samochody znalazły się na szczycie listy niebezpiecznych produktów, jakie trafiają do UE – wynika z opublikowanego właśnie zestawienia...

zobacz więcej

Jak poinformowano, wśród skonfiskowanych artykułów znajdują się m.in.: tysiące bransoletek i ozdób potencjalnie toksycznych i szkodliwych ze względu na brak informacji o ich składzie. W opublikowanym komunikacie policja podkreśla, że wszystkie przedmioty mogą powodować „poważne zagrożenia dla zdrowia małych konsumentów”.

Policja informuje także, że certyfikaty zgodności jakościowej oraz skład materiałów zabawek zostały sfałszowane. A pochodzenie produktów na razie nie jest znane.

Zatrzymani mężczyźni zajmowali się importem i dystrybucją na terenie Lombardii i Piemontu. Są oni właścicielami firm z siedzibą w takich miastach, jak – Monza, Sesto San Giovanni i Beinasco.

Za próbę wprowadzenia na rynek produktów niezgodnych z normami włoskimi i unijnymi, aresztowanym grozi do dwóch lat więzienia oraz kary w wysokości 100 tysięcy euro.

źródło:
Zobacz więcej