Żołnierze będą mogli odejść z armii po 25 latach służby. Teraz projektem zajmie się Sejm

Likwidujemy wymóg ukończenia 55 roku życia dla żołnierzy, którzy chcą odejść na emeryturę. Zostaje tylko warunek 25 lat służby – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Rządowym projektem nowelizacji przepisów emerytalnych, dotyczących żołnierzy zajmie się Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

Szef MON: Wojsko Polskie należy do najlepszych

– Czerpiąc z dziedzictwa i tradycji uczelni wojskowych zachowajcie dumę i pewność, że Wojsko Polskie należy do najlepszych – powiedział w...

zobacz więcej

„Tak jak zapowiadałem, póki jestem ministrem obrony narodowej, system emerytalny w wojsku może się zmienić tylko na lepsze. Likwidujemy wymóg ukończenia 55 roku życia dla żołnierzy, którzy chcą odejść na emeryturę. Zostaje tylko warunek 25 lat służby” – napisał we wtorek na Twitterze Błaszczak.

Szef MON nawiązał do przyjętego przez rząd, na początku lipca, projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Sejm rozpatrzy ten projekt na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Nowelizacja ustawy zakłada usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu praw do emerytury funkcjonariuszy. Zmiany będą dotyczyć także żołnierzy.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, a także niektórych innych ustaw. Po zamianach mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Obie zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku.

źródło:

Zobacz więcej