To prawdziwy cud. Rozdzielono syjamskie bliźniaki zrośnięte mózgami

Safy i Marwy Ullah po udanej operacji (fot. Great Ormond Street Hospital)

W szpitalu Great Ormond Street w Londynie przeprowadzono wyjątkowo trudne rozdzielenie syjamskich bliźniaków zrośniętych głowami i mózgami, z wieloma wspólnymi naczyniami krwionośnymi. Szanse na powodzenie takiej operacji ocenia się na 1 do 10 mln.

Miały 1 procent szans na przeżycie. Najmłodsze syjamskie bliźniaczki rozdzielone w Szwajcarii

Szwajcarscy chirurdzy rozdzielili prawdopodobnie najmłodsze na świecie, zaledwie ośmiodniowe bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki przeżyły, choć...

zobacz więcej

Agencja Reutera twierdzi, że była to jedna z najtrudniejszych tego typu operacji. Przeprowadzono ją u dwuletnich bliźniaczek syjamskich Safy i Marwy Ullah urodzonych w Pakistanie. Zabieg wykonano w lutym 2019 r., ale poinformowano o nim we wtorek. 1 lipca dziewczynki opuściły szpital w Londynie.

Prof. David J. Dunaway, który kierował skomplikowaną operacją, powiedział, że dziewczynki poza czaszkami miały częściowo zrośnięte mózgi oraz dzieliły wiele wspólnych naczyń krwionośnych. Liczba tych naczyń okazała się większa niż wcześniej podejrzewano, co jeszcze bardziej utrudniło chirurgom zadanie.

Zdaniem brytyjskiego specjalisty, nie byłoby to możliwe, gdyby nie najnowsze techniki obrazowania i symulacji zabiegu. Najpierw dokładnie zobrazowano zrośnięcie bliźniaków i przedstawiono je w trójwymiarowej wizualizacji. Następnie dokładnie zaplanowano przebieg operacji.

Craniopagus, czyli złączenie syjamskich bliźniaków głowami, które mają oddzielny tyłów oraz pozostałe części ciała, zdarza się bardzo rzadko, co najwyżej raz na 1 mln urodzeń. Jeszcze rzadziej rodzą się bliźniaki zrośnięte mózgami i naczyniami krwionośnymi. Ocenia się, że każdego roku na świecie przychodzi na świat około 50 takich bliźniaków, spośród których pierwszy miesiąc przeżywa zaledwie 15.

źródło:

Zobacz więcej