Żubr w fotopułapce. Szczególny monitoring w Bieszczadach

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 roku (fot. Shutterstock/Szczepan Klejbuk)

W Bieszczadach żyje 551 żubrów – wynika z tegorocznej inwentaryzacji. Pod koniec ubiegłego roku było prawie 500 osobników – poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.

Leśnicy nie mogą policzyć żubrów w Puszczy Białowieskiej. Winią wilki

Na powrót bardziej zimowej aury czekają pracownicy parku narodowego i nadleśnictw, prowadzący inwentaryzację żubrów w polskiej części Puszczy...

zobacz więcej

Dodał, że liczba żubrów została ustalona na podstawie monitoringu stad w nadleśnictwach. Monitoring prowadzony jest od 2011 z wykorzystaniem m.in. fotopułapek.

Marszałek podkreślił, że w ostatnich latach można zaobserwować wyraźny przyrost liczebności żubrów. Przypomniał, że w 2012 r. doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. – 270, rok później – 303.

Rzecznik zwrócił uwagę, że coraz większa liczba żubrów powoduje więcej szkód w drzewostanach i w uprawach rolnych.

– Powoduje to spadek akceptacji społecznej dla tego gatunku. Coraz więcej jest niezadowolonych z obecności żubra, bo szkody dotykają prywatnych właścicieli gruntów, stąd lokalna społeczność daje coraz mocniejsze sygnały, żądając „zabrania żubrów do lasu” – powiedział Marszałek, który dodał, że strategia ochrony żubra z 2007 roku określała maksymalną liczebność tego gatunku w Bieszczadach na 400 osobników.

Sprawom związanym właśnie ze szkodami wyrządzanymi przez żubry w uprawach rolnych i leśnych, jak również zagrożeniom chorobowym dla tych chronionych ssaków poświęcone było spotkanie komisji ds. ochrony żubrów. Komisja jest organem doradczym dyrektora RDLP w Krośnie.

Wyjątkowe zjawisko w Bieszczadach. Po górach pełza pleń [WIDEO]

Nadleśnictwo Cisna opublikowało na profilu społecznościowym krótkie wideo, na którym zarejestrowano niecodzienne zjawisko. Na nagraniu można...

zobacz więcej

W skład komisji wchodzą m.in. naukowcy zajmujący się ochroną żubra, lekarze weterynarii, a także przedstawiciele bieszczadzkich nadleśnictw, którzy sprawują bezpośrednio opiekę nad dzikimi stadami.

W trakcie obrad komisji wojewódzki lekarz weterynarii Mirosław Welz przedstawił informację o stanie zdrowotnym stad wolnościowych w Bieszczadach oraz poinformował o stwierdzonych przypadkach gruźlicy u dzików na tym terenie.

– W związku z tą sytuacją zaproponowano wykonanie diagnostycznego odstrzału wytypowanych osobników żubra w celu zbadania stanu zdrowotnego stad. Niepokój specjalistów budzi fakt, że coraz częściej przyczyną śmierci żubrów są choroby – zaznaczył Marszałek.

Tylko w latach 2011-2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. – Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci – dodał rzecznik RDLP.

Niedźwiedź zaatakował w Bieszczadach. Poszarpał 50-latkowi brzuch

W Bieszczadach doszło do ataku niedźwiedzia. 50-letni mężczyzna, który wędrował po górach, został poturbowany, a jego brzuch poszarpany przez...

zobacz więcej

Z kolei powiatowy lekarz weterynarii z Sanoka Stanisław Kaczor, poinformował komisję o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów.

To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt.

– Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze. Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku – dodał Marszałek.


Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów prof. Wanda Olech poinformowała na spotkaniu m.in. o planowanym w tym roku odłowieniu i przesiedleniu 9 bieszczadzkich żubrów do Rumunii. W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

źródło:

Zobacz więcej