Premier: przez cztery lata wpływy do kas samorządów wzrosły o 21-22 mld zł

W ciągu ostatnich czterech lat wpływy do kas samorządów wzrosły o 21-22 mld zł – powiedział we wtorek premier. Mateusz Morawiecki, pytany o wpływy z budżetu do samorządów zasugerował, żeby porównać kwoty, które tam trafiały podczas ośmiu lat rządów PO do tych, które zasiliły konta samorządów, odkąd u władzy jest PiS.

„GW” krytykuje plany obniżki PIT. Rzecznik rządu: To dziwne definiowanie straty

Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki; przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli – stwierdził rzecznik rządu Piotr...

zobacz więcej

– Na planowanych zmianach podatku PIT największe miasta mają stracić po kilkaset milionów złotych rocznie. Chciałem zapytać, czy rząd planuje jakąś rekompensatę, czy jest to kara za polityczną niesubordynację – zapytał premiera na konferencji prasowej w zakładach produkcyjnych Ceramika Tubądzi II dziennikarz łódzkiej „Gazety Wyborczej”.

– Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej tak słabo zarządzano stroną budżetową, że do urzędów marszałkowskich, do miast, do budżetów gmin i powiatów, do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, trafiło o 12 mld zł więcej niż w punkcie wyjściowym – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że wtedy w mediach informowano, „że przekazywane są do wykonywania pewne zadania na poziom samorządu, a nie idą za tym żadne nowe środki”.

Premier podkreślił, że obecnie o takich sytuacjach raczej nie słychać.

– Włodarze miast wiedzą doskonale, że na skutecznych rządach budżetowych Prawa i Sprawiedliwości zarobili bardzo dużo pieniędzy i powiem konkretnie ile. Przez 4 lata, dokonując pewnej ekstrapolacji, do końca tego roku 2019, który jeszcze budżetowo się nie zakończył, to będzie wzrost około 21-22 mld zł – powiedział.

– Proszę sobie porównać. Osiem lat – 12 mld, cztery lata, tylko do budżetów miast, gmin i powiatów – trafia 22 mld. Ci, którzy mówią, że na skutek obniżki podatków stracą miasta, niech porównają sobie w tych poszczególnych interwałach czasowych, ile zyskali dzięki skuteczności podatkowej PiS – oznajmił premier.


Morawiecki podkreślił, że jest po spotkaniu z samorządowcami, którzy są bardzo wdzięczni rządowi za wypracowanie nadwyżki podatku PIT i podatku CIT, która do nich trafia.

źródło:
Zobacz więcej