Polski przemysł jest zdolny produkować bomby dla F-16

Bomby Mk-82 są na wyposażeniu samolotów wielozadaniowych F-16 (fot. REUTERS/Paulo Whitaker)

Zakłady Nitro-Chem uzyskały certyfikat do produkcji nowoczesnych bomb lotniczych Mk-82. Te z kolei są na uzbrojeniu polskich samolotów wielozadaniowych F-16. Zakłady wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Błaszczak: Polska Grupa Zbrojeniowa osiągnęła 37,4 mln zł zysku w 2018 r.

Zysk netto Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2018 r. wyniósł 37,4 mln zł i jest lepszy o 151 mln zł w porównaniu z 2017 r.; przychody PGZ w ubiegłym...

zobacz więcej

O uzyskaniu certyfikatu poinformował Sebastian Chwałek – wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oraz Krzysztof Kozłowski – prezes zarządu Nitro-Chemu.

Wdrażanie w Polsce technologii produkcji bomb lotniczych Mk-82 jest rezultatem umowy podpisanej w listopadzie 2017 r. pomiędzy RWM Italia a Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem, dotyczącej współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence, certyfikowanym i światowym liderem w produkcji bomb lotniczych.

– Jesteśmy zadowoleni z kolejnego kroku we współpracy z Rheinmetall Defence. Produkcja bomb lotniczych Mk-82 w Polsce przyniesie wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z podniesieniem poziomu niezależności i kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju. Co więcej, wygeneruje to możliwość potencjalnego eksportu polskich bomb na rynki trzecie. Działania Nitro-Chemu realizują strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Półtora roku ciężkiej pracy zaowocowało uzyskaniem przez nasze zakłady zdolności produkcyjnych nowoczesnego uzbrojenia. Zaczynamy od zamówień dla polskiego lotnictwa. W tym roku wyprodukujemy pierwszą partię 200 bomb – zapowiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Nitro-Chemu.

Produkowana w Polsce i certyfikowana przez RWM Italia bomba spełnia wymagania jakościowe stawiane przez RWM Italia i jest w pełni wymienna z bombą MK-82 produkcji włoskiej. Polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania firm Raytheon i Boeing. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu.

źródło:

Zobacz więcej