
Nie będzie kompromisów, jeśli chodzi o poszanowanie zasad praworządności, nie dopuszczę do tego – powiedziała podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu kandydatka na przewodniczącego Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, przez wiele lat Europejczycy ciężko walczyli o wolność, a praworządność to najlepszy sposób, by tę wolność chronić.
Była premier, europosłanka Beata Szydło z PiS po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw...
zobacz więcej
Von der Leyen dodała, że zadba o to, by wykorzystywano pełne instrumentarium na poziomie europejskim dotyczące praworządności. – W pełni popieram mechanizm praworządności europejskiej. Ten instrument będzie uzupełnieniem dla już istniejących – wskazała.
Kandydatka podkreśliła, że KE zawsze będzie strażnikiem litery traktatów. – Będziemy chronić praworządność tam, gdzie będzie łamana. Praworządność to wartość uniwersalna – oświadczyła von der Leyen.
Parlament Europejski w Strasburgu zagłosuje wieczorem nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE. Wynik głosowania jest niewiadomą, będzie tajne. Oficjalne poparcie zadeklarowała tylko frakcja Europejskiej Partii Ludowej, a kandydat musi uzyskać bezwzględną większość głosów – 50 proc. plus jeden.
Opodatkowanie wielkich firm
W swoim przemówieniu Niemka opowiedziała się m.in. za usunięciem barier dla jednolitego rynku, za wsparciem małych przedsiębiorstw, rodzin, a także młodzieży i dzieci.
Jak podkreślała mówiąc do europosłów, trzeba zadbać, by były realizowane reformy w państwach członkowskich, ale zarządzanie gospodarcze w UE trzeba przestawić na nowe tory, by liczył się zrównoważony rozwój.
Beata Szydło jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, który dobrze realizowałaby swoją misję jako szef komisji ds. zatrudnienia PE,...
zobacz więcej
Von der Leyen deklarowała, że chce sprawiedliwego opodatkowania i nie może być tak, że wielkie firmy wykorzystują system, generują zyski, ale nie płacą właściwie żadnych podatków.
– Cały świat stoi w obliczu wielkich wyzwań, które dotyczą również Europy. Zmiany demograficzne, globalizacja gospodarki światowej, w końcu bardzo szybka cyfryzacja w naszej pracy i oczywiście zmiany klimatyczne – powiedziała von der Leyen.
Pierwszy projekt w ciągu 100 dni
Kandydatka na szefową KE zapowiedziała, że przedstawi „zielony ład dla Europy” w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania, jak również propozycję unijnego prawa dotyczącego klimatu, która będzie zawierała cele klimatyczne na rok 2050.
– Zasadniczym wyzwaniem jest zadbanie, by nasza planeta była zdrowa. Życzę sobie, aby Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 r. – zaznaczyła.
Bruksela i niektóre zachodnie państwa Unii Europejskiej otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w...
zobacz więcej
– Zaproponuję fundusz sprawiedliwej transformacji, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. Nikogo nie zostawimy samemu – dodała.
Ursula von der Leyen przedstawiła także postulat dotyczący nowego paktu na rzecz migracji i azylu. Przypomniała, że w ciągu ostatnich pięciu lat tysiące migrantów poniosło śmierć na Morzu Śródziemnym.
– Naszym obowiązkiem jest ratowanie ludzi, którzy toną – zaznaczyła i dodała, że UE musi ograniczyć nielegalną migrację, zwalczać przemytników, chronić prawo azylowe i poprawić.
Podkreśliła, że UE musi bronić zewnętrznych granic, a „tam, gdzie trudności są największe, potrzebna jest solidarność”. – Musimy dzielić się tymi obciążeniami – wskazała kandydatka na przewodniczącego KE.