Von der Leyen: Nie dopuszczę do kompromisów ws. poszanowania zasad praworządności

We wtorek wieczorem w Strasburgu odbędzie się głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Nie będzie kompromisów, jeśli chodzi o poszanowanie zasad praworządności, nie dopuszczę do tego – powiedziała podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu kandydatka na przewodniczącego Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, przez wiele lat Europejczycy ciężko walczyli o wolność, a praworządność to najlepszy sposób, by tę wolność chronić.

Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji zatrudnienia PE

Była premier, europosłanka Beata Szydło z PiS po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw...

zobacz więcej

Von der Leyen dodała, że zadba o to, by wykorzystywano pełne instrumentarium na poziomie europejskim dotyczące praworządności. – W pełni popieram mechanizm praworządności europejskiej. Ten instrument będzie uzupełnieniem dla już istniejących – wskazała.

Kandydatka podkreśliła, że KE zawsze będzie strażnikiem litery traktatów. – Będziemy chronić praworządność tam, gdzie będzie łamana. Praworządność to wartość uniwersalna – oświadczyła von der Leyen.

Parlament Europejski w Strasburgu zagłosuje wieczorem nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE. Wynik głosowania jest niewiadomą, będzie tajne. Oficjalne poparcie zadeklarowała tylko frakcja Europejskiej Partii Ludowej, a kandydat musi uzyskać bezwzględną większość głosów – 50 proc. plus jeden.

Opodatkowanie wielkich firm

W swoim przemówieniu Niemka opowiedziała się m.in. za usunięciem barier dla jednolitego rynku, za wsparciem małych przedsiębiorstw, rodzin, a także młodzieży i dzieci.

Jak podkreślała mówiąc do europosłów, trzeba zadbać, by były realizowane reformy w państwach członkowskich, ale zarządzanie gospodarcze w UE trzeba przestawić na nowe tory, by liczył się zrównoważony rozwój.

Dworczyk: Posłowie w PE „alergicznie reagują” na polityków o chrześcijańskich wartościach

Beata Szydło jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, który dobrze realizowałaby swoją misję jako szef komisji ds. zatrudnienia PE,...

zobacz więcej

Von der Leyen deklarowała, że chce sprawiedliwego opodatkowania i nie może być tak, że wielkie firmy wykorzystują system, generują zyski, ale nie płacą właściwie żadnych podatków.

– Cały świat stoi w obliczu wielkich wyzwań, które dotyczą również Europy. Zmiany demograficzne, globalizacja gospodarki światowej, w końcu bardzo szybka cyfryzacja w naszej pracy i oczywiście zmiany klimatyczne – powiedziała von der Leyen.

Pierwszy projekt w ciągu 100 dni

Kandydatka na szefową KE zapowiedziała, że przedstawi „zielony ład dla Europy” w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania, jak również propozycję unijnego prawa dotyczącego klimatu, która będzie zawierała cele klimatyczne na rok 2050.

– Zasadniczym wyzwaniem jest zadbanie, by nasza planeta była zdrowa. Życzę sobie, aby Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 r. – zaznaczyła.

W jej opinii na pokrycie kosztów transformacji nie wystarczą środki publiczne. Von der Leyen zaproponuje plan zrównoważonego inwestowania, który obejmie także EBI (Europejski Bank Inwestycyjny). Zapowiedziała również projekt systemu opodatkowania emisji CO2. Jednocześnie zapowiedziała, że ta transformacja musi być sprawiedliwa.

Szef węgierskiej dyplomacji: Bruksela otwarcie zachęca do przemytu ludzi

Bruksela i niektóre zachodnie państwa Unii Europejskiej otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w...

zobacz więcej

– Zaproponuję fundusz sprawiedliwej transformacji, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. Nikogo nie zostawimy samemu – dodała.

Ursula von der Leyen przedstawiła także postulat dotyczący nowego paktu na rzecz migracji i azylu. Przypomniała, że w ciągu ostatnich pięciu lat tysiące migrantów poniosło śmierć na Morzu Śródziemnym.

– Naszym obowiązkiem jest ratowanie ludzi, którzy toną – zaznaczyła i dodała, że UE musi ograniczyć nielegalną migrację, zwalczać przemytników, chronić prawo azylowe i poprawić.

Podkreśliła, że UE musi bronić zewnętrznych granic, a „tam, gdzie trudności są największe, potrzebna jest solidarność”. – Musimy dzielić się tymi obciążeniami – wskazała kandydatka na przewodniczącego KE.

źródło:

Zobacz więcej