„Walka i cierpienie”. Wyjątkowa wystawa w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Na świecie zapomina się, że II wojna światowa rozpoczęła się od agresji Niemiec na Polskę (fot. Wiki/Hans Sönnke)

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w 80 miastach na całym świecie Polska pokaże wystawę „Walka i cierpienie”. Przedsięwzięcie jest wspólnym projektem MSZ i Muzeum II Wojny Światowej – informuje „Nasz Dziennik”.

Spór o Westerplatte, czyli kto wywołał wojnę

Już we wtorek kolejna odsłona sporu z cyklu, jaka będzie nasza przeszłość. Tym razem kłótnia dotyczy Westerplatte, symbolu początku II wojny...

zobacz więcej

– To pierwsza w polskiej dyplomacji akcja, kiedy jednocześnie w tylu miejscach na całym świecie wybrzmi nasz głos o dramacie Polski w czasie II wojny światowej – wskazuje dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum.

– Musimy pokazywać, że II wojna światowa zaczęła się od Polski. Nie od ataku Niemców na Związek Sowiecki w 1941 r. czy zbombardowania Pearl Harbor przez Japończyków, tylko od napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. – przypomina prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk informuje, że wystawa będzie się składała z 13 tablic, które opowiedzą o polskich doświadczeniach z II wojny światowej w przystępny sposób.

– Będzie temu towarzyszyć kampania w mediach społecznościowych, która ma wzmocnić moc oddziaływania wystawy – podkreśla minister.

źródło:
Zobacz więcej