Setki milionów cierpią głód. Liczba wciąż rośnie

Co piąty mieszkaniec Afryki cierpi głód (fot. Wiki 2.0/Oxfam East Africa)

Już 821,6 mln ludzi dotyczył w zeszłym roku głód. To o 11,6 mln więcej w roku poprzednim – wynika ze wspólnego raportu kilku wyspecjalizowanych agend ONZ, które trzeci rok z rzędu krytykują wzrost głodu i niedożywienia.

Co czwarty mieszkaniec cierpi głód. „Największy kryzys humanitarny na świecie”

Aż 7,5 miliona Jemeńczyków cierpi głód. To efekt trwającej w tym kraju wojny. Polska Akcja Humanitarna jako jedyna organizacja pomocowa z Polski...

zobacz więcej

Po dziesięcioleciach spadku w 2015 r. liczba osób niedożywionych zaczęła rosnąć. Jako jeden z celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r., perspektywa świata bez ludzi niedożywionych staje się „ogromnym wyzwaniem” – ocenili eksperci.

Dokument zatytułowany „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia na świecie” został przygotowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowym Programem Żywnościowym (WFP) i Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

„Aby utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe i żywieniowe, polityka gospodarcza i społeczna jest niezbędna, by za wszelką cenę przeciwdziałać skutkom niekorzystnych cykli gospodarczych, unikając jednocześnie ograniczenia podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i oświata” – wskazano w dokumencie.

Niedożywienie nadal jest powszechne w Afryce (prawie 20 proc. ludności), Ameryce Łacińskiej, na Karaibach (mniej niż 7 proc.) i w Azji (ponad 12 proc.). Szacuje się, że jeśli dodać dotkniętych klęską głodu do ludzi, którzy nie mają bezpieczeństwa żywnościowego, to ponad 2 mld ludzi – z których 8 proc. mieszka w Ameryce Północnej i Europie – nie ma regularnego dostępu do zdrowego, pożywnego jedzenia w wystarczającej ilości.

FAO uważa, że postęp jest niewystarczający, aby osiągnąć w 2030 r. cel polegający na zmniejszeniu o połowę liczby dzieci cierpiących na zahamowanie wzrostu. Obecnie dotyka to 149 mln dzieci.

W raporcie odnotowano zarazem, że we wszystkich regionach nadwaga i otyłość nadal rosną, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. W 2018 r. około 40 mln dzieci poniżej piątego roku życia miało nadwagę. W 2016 r. według raportu nadwagę miało: 131 mln dzieci w wieku 5-9 lat, 207 mln nastolatków i 2 mld dorosłych.

źródło:

Zobacz więcej