Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji zatrudnienia PE

W ubiegłym tygodniu europarlamentarzyści także odrzucili rekomendowaną przez EKR Beatę Szydło (PAP/Radek Pietruszka)

Była premier, europosłanka Beata Szydło z PiS po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych w Parlamencie Europejskim. Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw – 34, wstrzymało się dwóch.

Biedroń namawiał do głosowania przeciw politykom PiS w PE. Ujawniono list

Prosimy o głosowanie przeciwko kandydatom polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość – napisał w mailu, przesłanym przed wyborami prezydiów...

zobacz więcej

Jeszcze przed głosowaniem europoseł Zdzisław Krasnodębski z PiS przyznał, że zdecydowano się na rekomendację Beaty Szydło, choć rozważano także inne warianty. Jednym z nich miała być kandydatura Elżbiety Rafalskiej – podał PAP, powołując się na nieoficjalne informacje z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Jak poinformowała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli, odrzucenie kandydatury Szydło może – choć nie musi – oznaczać sprzeciw europosłów PiS wobec kandydatury Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Beata Szydło po głosowaniu skomentowała słowa jednego z członków komisji, który miał jej powiedzieć, że „nie może głosować na kogoś, kto nie szanuje zasad”. – Ja zawsze szanowałam zasady i jako premier Polski, i wcześniej. Jeśli UE znajduje się w kryzysie, to przez łamanie zasad, tak jak stało się to dziś – oceniła europosłanka PiS.

Rekomendację dla Beaty Szydło zdecydowała się wystawić frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy Prawo i Sprawiedliwość. W zeszłym tygodniu w tajnym głosowaniu komisja zatrudnienia odrzuciła kandydaturę Szydło na to stanowisko. W utajnionych (na wniosek socjalistów) wyborach przeciwko Szydło głosowali socjaliści, liberałowie, Zieloni i frakcja GUE. Przeciw było 27 europosłów, za – 21, a dwóch wstrzymało się od głosu

Do głosowania przeciwko polskim kandydatom namawiał Robert Biedroń, który wezwał m.in. socjalistów do głosowania przeciwko kandydaturze byłej premier. W liście, który wysłał przed wyborami prezydiów Parlamentu Europejskiego lider Wiosny, pojawiły się także nazwiska posłów PE, wybranych z list PiS – Witolda Waszczykowskiego, Beatę Szydło, Zdzisława Krasnodęsbskiego i Ryszarda Czarneckiego.

Według nieoficjalnych informacji przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni i lewicowa grupa GUE.

źródło:
Zobacz więcej