Sondaż wyborczy. „Wynik musi robić wrażenie na opozycji”

42 proc. na starcie kampanii przed wyborami do parlamentu oznacza dominację PiS – ocenia TVN24 (fot. PAP/Marcin Obara)

– Najnowsze badanie dla „Faktów” i TVN24 pokazuje dominację PiS na starcie kampanii wyborczej – poinformowano na antenie tej stacji, prezentując wyniki sondażu, z którego wynika, że 42 proc. ankietowanych głosowałoby na wspólną listę Zjednoczonej Prawicy. Koalicję Obywatelską poparło 27 proc.

Najnowszy sondaż: tylko trzy partie w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, 44 proc. głosujących poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 21 proc. oddałoby głos...

zobacz więcej

Według wyników badania telefonicznego Kantar do Sejmu wszedłby jeszcze ruch Kukiz’15 z 6 proc. głosów, na granicy progu wyborczego (5 proc.) znalazła się Wiosna. Partia Wolność i PSL uzyskały po 3 proc., a SLD i partia Razem po 2 proc. Co setny ankietowany poparł Ruch Narodowy.

Mimo że Zjednoczona Prawica ma w tym sondażu ma mniejsze poparcie niż w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, zdaniem TVN z badania wynika, że „opozycja nie ma dobrej pozycji wyjściowej”.

Według ostatniego sondażu telefonicznego Kantar dla TVN przeprowadzonego przed wyborami do Europarlamentu różnica poparcia między Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Europejską (w skład której wchodził również PSL) miała wynosić 2 punkty proc. Faktycznie wynosiła 7 punktów proc. Wynik Zjednoczonej Prawicy sondażownia zaniżyła o 9,5 punkty proc., a Koalicji Europejskiej – o 4,5 punktów proc.

2 punkty proc. więcej niż przy urnach Kantar dał Wiośnie, a 1,5 punktu – Konfederacji.

Jak informuje prywatny nadawca, 5 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi, a 4 proc. jeszcze nie wie na kogo zagłosuje. Politolog Marcin Palade skorygował podane wyniki, biorąc pod uwagę tylko zdecydowanych wyborców.

źródło:
Zobacz więcej