Trąba wodna i silne ulewy na Korsyce. Ewakuowano 400 dzieci [WIDEO]

Ogromna trąba wodna (inaczej morska) wyłoniła się u wybrzeża Korsyki. Silne opady deszczu zablokowały ulice, zalały domy i zmusiły do ewakuacji. Francuska wyspa została objęta pomarańczowym alertem. Oznacza to możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych zagrażających życiu i dużych strat materialnych.

Załamanie pogody we Włoszech. Rośnie liczba ofiar

We Włoszech nadal szaleją burze i wichury. Liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do dziesięciu. We wtorek ratownicy odnaleźli ciała trzech...

zobacz więcej

Ze względu na silny wiatr, intensywne burze, a nawet grad strażacy musieli interweniować blisko 100 razy. Warunki pogodowe zablokowały w samochodach wiele osób.

W miejscowości Santa-Maria-Poggio strażacy ewakuowali z kempingu 400 dzieci, a w gminie Rogliano – 70 osób.

W mieście Bastia silne deszcze zalały ulice, a służby musiały odpompować wodę z budynków. W Górnej Korsyce ulewy spowodowały także zalanie tuneli i zakłócenie ruchu drogowego.

Trąba wodna w momencie zetknięcia z ziemią może zamienić się w tornado. Samo zjawisko trąby powstaje przy wilgotnym powietrzu, zimniejszymo od wód. Powietrze nagrzewa się i podnosi, po czym, jeśli wiatry z różnych stron tworzą ruch okrężny, tworzy się kolumna wody, czyli w trąba wodna.

źródło:
Zobacz więcej