RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zielone igloo” za 15 tys. zł. Tyle zostało z happeningu radnych KO

Zielone igloo miało „cieszyć mieszkańców przez cały rok”. Tak wygląda obecnie (fot. portal tvp.info)

Miejska strefa relaksu za blisko milion złotych na placu Bankowym w Warszawie to, jak się okazuje, nie pierwsza kontrowersyjna inwestycja stołecznego ratusza. Uwagę zwraca także zeszłoroczny projekt „Zielonego igloo w Parku Wiecha”, który kosztował miasto 15 tys. zł. Autorkami projektu „całorocznej” instalacji były radna dzielnicy Targówek Joanna Mroczek oraz radna m.st. Warszawy Iwona Wujastyk. W październiku 2018 r. – na tydzień przed wyborami samorządowymi – urządziły na Targówku happening związany z zaplataniem igloo.

Czas relaksu na placu Bankowym za milion złotych. „Można usiąść i wypić kawę”

Na warszawskim placu Bankowym powstaje miejska strefa relaksu. W samym centrum miasta, tuż przy ratuszu, będzie można odpocząć między „zielenią w...

zobacz więcej

Według założeń konstrukcja z wikliny miała „cieszyć mieszkańców przez cały rok”. Altana „w lecie pokryta byłaby liśćmi i dawała cień do zabawy dla dzieci”. Zimą z kolei miała „cieszyć oko swoim nietypowym kształtem” – napisano w opisie projektu budżetu obywatelskiego, dostępnym na stronach Urzędu Miasta.

„Projekt jest prosty, a jednocześnie bardzo fajny i dość prosty w realizacji. Jest dobrze dopasowany do miejsca wybranego do jego realizacji, czyli do parku” – uzasadniano realizację projektu.

Koszt wiklinowej konstrukcji oraz jej zaplecenia oszacowano na 5 tys. zł. Dodatkowe 10 tys. zł kosztowała „dodatkowa atrakcja” w formie warsztatów i pikniku w trakcie budowy igloo, zorganizowana dla mieszkańców.

Impreza na warszawskim Targówku odbyła się 13 kwietnia 2018 r., na tydzień przed I turą wyborów samorządowych, w których kandydowały autorki projektu, a obecnie radne: Iwona Wujastyk, Joanna Mroczek i Katarzyna Górska-Manczenko (także radna Targówka). Wszystkie trzy panie są również inicjatorkami projektu „Targówek w spódnicy”, na którym relacjonowały przebieg realizacji „Zielonego igloo”.

„Mamy nadzieję, że to w Parku Wiecha zakorzeni się na długo, a podobne powstaną w przyszłości w innych parkach i skwerach Targówka” – napisały na swojej stronie autorki w zeszłym roku.

Po dziewięciu miesiącach od instalacji wiklinowego obiektu konstrukcja składa się z kilku skrzyżowanych ze sobą, uschniętych patyków.

Realizacja „zielonego igloo” pochłonęła aż 15 tys. zł. W jego kosztorysie zapisano jednak, że „w kolejnych latach projekt nie będzie generował kosztów utrzymania”.

Zaplatanie „zielonego igloo” na warszawskim Targówku w październiku 2018 roku (fot. FB/Targówek w spódnicy)

źródło:
Zobacz więcej