Władze zainteresowały się zaginioną antropolog. Aresztowana w Iranie

Mimo starań francuskim władzom nie udało się skontaktować z Adelkhah (fot. Georges Seguin/Wikipedia0

Władze Francji podjęły starania o uzyskanie informacji na temat znanej francusko-irańskiej antropolog Fariby Adelkhah, która jest przetrzymywana w Iranie – poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Na razie resort zdołał potwierdzić, że Adelkhah została aresztowana.

FSB zatrzymała w Moskwie historyka IPN. Rosjanie chcą uniemożliwić kontynuowanie badań?

W Moskwie w Rosji doszło do zatrzymania historyka IPN dr hab. Henryka Głębockiego. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Federalnej Służby...

zobacz więcej

Agencja AFP, powołując się na znajomego badaczki, profesora Jean-Francois Bayarta, podaje, że zatrzymano ją 5 czerwca i od tego czasu jest przetrzymywana w więzieniu Evin, na północy Teheranu.

Mimo starań francuskim władzom nie udało się skontaktować z Adelkhah ani objąć ją opieką konsulatu. Resort dyplomacji oznajmił, że nie otrzymał „żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi” na ponawiane prośby o informację o badaczce.

Na stronach internetowych irańskiego rządu jego rzecznik, Ali Rabii, zapewnia, że nie dysponuje jakąkolwiek informacją na ten temat i „nie wie ani kto zatrzymał (Adelkhah), ani co było przyczyną”.

Fariba Adelkhah jest pracowniczką centrum studiów międzynarodowych w instytucie Sciences Po-Paris i doktorem antropologii wyższej szkoły nauk społecznych EHESS w Paryżu.

źródło:

Zobacz więcej