Rośnie liczba ataków na kościoły we Francji

Kościół pozostający wierny swemu nauczaniu, dla wielu Francuzów jest staroświecki (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich o największej liczbie aktów antychrześcijańskich. W latach 2008-19 czterokrotnie wzrosła tam liczba ataków na kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano ich 228.

„Oddać identyfikator” – Ikea zwalnia za cytowanie Biblii

– Zapowiedziano mi, że zostaną wyciągnięte konsekwencje. Kilka dni później, kiedy przyszedłem do pracy, poinformowano mnie od razu, że Ikea podjęła...

zobacz więcej

Niepokojące dane podało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według resortu do ataków tych dochodzi w całej Francji, zarówno w wielkich miastach, jak i w małych wioskach.

Francuskie media praktycznie nie poruszają tego tematu. Natomiast, jak zauważają obserwatorzy, zawsze pisze się o przypadkach ataków na symbole żydowskie, których liczba w ostatnim czasie wzrosła o 74 proc.

Zdaniem chrześcijańskiego pisma „Avenir de la Culture” akty chrystianofobii wynikają m. in. z utraty poczucia sacrum czy spadku autorytetu wielu kapłanów.

Istotny może być również fakt, że Kościół pozostający wierny swemu nauczaniu dla wielu Francuzów jest staroświecki, niewiele znaczący; jest odbierany jako przeszkoda w prowadzeniu spokojnego życia.

źródło:
Zobacz więcej