Grecja zmienia politykę migracyjną. Priorytetem wzmocnienie granic

Jednym z priorytetów gabinetu Kiriakosa Mitsotakisa jest wzmocnienie ochrony granic, zwłaszcza na morzu (fot. Lexie Harrison-Cripps/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Nowy rząd Grecji zmienia politykę migracyjną. Jednym z priorytetów gabinetu Kiriakosa Mitsotakisa jest wzmocnienie ochrony granic, zwłaszcza na morzu. Działania te były tematem spotkania premiera z unijnym komisarzem do spraw migracji Dimitrisem Awramopoulosem.

Opozycja wygrywa wybory parlamentarne w Grecji

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji – wynika z badań exit poll,...

zobacz więcej

Celem nowego greckiego rządu jest bliższa współpraca z Unią Europejską i pełniejsze wykorzystanie sił Frontexu do ochrony granic. Nowy plan obejmuje m. in. zwiększenie patroli na morzu i lepsze wyposażenie greckiej straży przybrzeżnej. Zostanie też zmieniona procedura przyznawania azylu, aby była szybsza i skuteczniejsza.

Najbliższe działania rządu skupią się też na tym, aby w pełni wdrożyć w życie unijno-tureckie porozumienie, dotyczące ograniczenia napływu migrantów do Europy. Chodzi zwłaszcza o zwiększenie deportacji do Turcji, które teraz są przeprowadzane w niewielkim zakresie. Centroprawicowy gabinet Kiriakosa Mitsotakisa zamierza też poprawić warunki życia w ośrodkach dla migrantów, ze szczególnym uwzględnieniem nieletnich.

Unijny komisarz Dimitris Awramopoulos po spotkaniu z premierem oznajmił, że sytuacja jest pod kontrolą, ale zaobserwowano zwiększony napływ migrantów. Dodał, że w tym zakresie niezbędna jest współpraca z Turcją.

Tylko w czerwcu z tureckiego wybrzeża na greckie wyspy przybyło ponad 3,1 tys. osób. W tym samym okresie w zeszłym roku – niecałe 2,5 tys. Od początku roku do Turcji deportowano 79 migrantów, którzy nie otrzymali azylu w Grecji.

źródło:
Zobacz więcej