Kapitan boeinga wulgarnie skrytykował pierwszego oficera. Nagranie trafiło do sieci

Z Pyrzowic do Antalii leciał boeing 737-800. Może on zabrać 189 pasażerów (fot. Shutterstock/Konwicki Marcin)

W internecie pojawiło się nagranie rozmowy w kokpicie pilotów Boeinga 737-800 linii Enter Air podczas startu z lotniska w Pyrzowicach pod Katowicami. Samolot leciał do Antalii w Turcji. Kapitan wulgarnie skrytykował pierwszego oficera, który, jak wynika z nagrania, był pilotem lecącym (faktycznie prowadził samolot).

Katastrofa samolotu w Etiopii. Odczytano niepokojące dane z czarnych skrzynek

Minister transportu Etiopii Dagmawit Moges powiedziała w niedzielę, że wstępna analiza czarnych skrzynek z etiopskiego Boeinga 737 MAX wskazuje na...

zobacz więcej

Na nagraniu najpierw słychać rozmowę kapitana lotu Enter 7041 z kontrolerką obszaru zbliżania Kraków. Kobieta podaje parametry: lot w kierunku KT664 (to punkt nawigacyjny ok. 20 km na południe od lotniska w Pyrzowicach) i wznoszenie się na FL100 (do wysokości 10 tys. stóp czyli 3 tys. metrów). Kapitan potwierdza te parametry. Później jednak słychać to, co mówi do pierwszego oficera:

– Nie no, k***a, co mi tu robisz? VNAV (ścieżka automatycznego wznoszenia – red.) był? One hundred (sto)! Po ch***j to żeś przekręcił? One hundred ustaw. LNAV/VNAV ustaw. Zgadza się? No. Three thousand bug up speed i k***a trzech tysięcy też nie było – mówi dowódca.

Ostatnie zdanie oznacza, że należało zwiększać prędkość samolotu po wzniesieniu się na pułap 3 tys. stóp. Prawdopodobnie pierwszy oficer zaczął przyspieszać, gdy boeing był niżej. Wcześniejsza uwaga o VNAV sugeruje, że pilot lecący wolał ustawić wysokość ręcznie, czego nie zaakceptował dowódca.

Zdania internautów, którzy zamieścili pod filmem swoje komentarze, są podzielone. Niektórzy wskazują, że kapitan jako główny odpowiedzialny za bezpieczeństwo lotu ma prawo upomnieć oficera.

Inni uważają, że pilot lecący może zmieniać pewne parametry, z kolei tak obcesowy stosunek do pierwszego oficera może prowadzić do tego, że to załoga będzie się obawiała zwrócić uwagę kapitanowi, gdy on popełni błąd. Pojawiły się też opinie, że osoba o takim temperamencie nie powinna dowodzić pasażerskim samolotem.

Lot 7041, z którego pochodzi nagranie, odbył się 11 lipca po południu. Samolot Boeing 737-800, którym go wykonano, może zabrać 189 pasażerów. Linie Enter-Air to największy polski prywatny przewoźnik, a zarazem największy w naszym kraju przewoźnik czarterowy i piąty przewoźnik czarterowy w Europie.

źródło:
Zobacz więcej