RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Elżbieta Rafalska rekomendowana na szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych PE

W poniedziałek ma zostać wybrany przewodniczący komisji zatrudnienia i spraw społecznych, a także jego zastępcy (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Na stanowisko szefa komisji zatrudnienia i spraw społecznych PE zostanie zarekomendowana europosłanka Elżbieta Rafalska. Była premier Beata Szydło nie będzie ponownie kandydować – poinformowało źródło zbliżone do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). W zeszłym tygodniu w tajnym głosowaniu komisja zatrudnienia odrzuciła kandydaturę Szydło. Potem okazało się, że był to efekt zakulisowych działań Roberta Biedronia.

Biedroń namawiał do głosowania przeciw politykom PiS w PE. Ujawniono list

Prosimy o głosowanie przeciwko kandydatom polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość – napisał w mailu, przesłanym przed wyborami prezydiów...

zobacz więcej

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się posiedzenie komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamentu Europejskiego, na którym ma zostać wybrany nowy przewodniczący tej komisji oraz jej wiceprzewodniczący.

Jak poinformowało źródło PAP, frakcje Zielonych i GUE zobowiązały się „solennie szanować metodę d'Hondta”.

W zeszłym tygodniu w tajnym głosowaniu komisja zatrudnienia odrzuciła kandydaturę Szydło na to stanowisko. W utajnionych (na wniosek socjalistów) wyborach przeciwko Szydło głosowali socjaliści, liberałowie, Zieloni i frakcja GUE.

Namawiał do tego m.in. Robert Biedroń, który wezwał socjalistów do głosowania przeciwko kandydaturze byłej premier.

Lider Wiosny przed wyborami prezydiów Parlamentu Europejskiego podpisał się również pod listem, w którym proszono o głosowanie przeciwko kandydatom Prawa i Sprawiedliwości. Wskazano na nazwiska posłów PE, wybranych z list PiS – Witolda Waszczykowskiego, Beatę Szydło, Zdzisława Krasnodęsbskiego i Ryszarda Czarneckiego. Biedroń namawiał też do niewspierania partii premiera Węgier Wiktora Orbana.

Kandydatka grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji. Za jej kandydaturą było 21 posłów, przeciw było 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne.

źródło:

Zobacz więcej