Premier Włoch zabiera głos w sprawie finansowania partii Salviniego

Matteo Salvini powinien wyjaśnić w parlamencie sprawę związków swojej partii z Rosją, uważa Giuseppe Conte (fot. REUTERS/Remo Casilli)

Premier Włoch Giuseppe Conte uważa, że minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powinien wyjaśnić w parlamencie sprawę domniemanego finansowania jego partii Ligi przez stronę rosyjską. – Dlaczego nie? – odpowiedział na pytania dziennikarzy na ten temat.

Salvini: Nigdy nie dostaliśmy ani jednego lira od nikogo

Włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini zapewnia, że jego partia – Liga Północna – nie wzięła żadnych pieniędzy z Rosji ani innego kraju. Media...

zobacz więcej

O rozmowach prowadzonych w Moskwie na temat planów finansowania Ligi przez Rosjan napisał niedawno amerykański portal BuzzFeed, a wcześniej, już w lutym, informował o tym włoski tygodnik „L'Espresso”.

Conte zapytany przez dziennikarzy, czy uważa, że Salvini powinien wyjaśnić w obu izbach parlamentu tę sprawę, odparł: „Dlaczego nie?”.

Wystąpienia Salviniego w parlamencie w Rzymie i przedstawienia okoliczności sprawy domaga się koalicjant Ligi, Ruch Pięciu Gwiazd. Jego lider, wicepremier Luigi Di Maio w niedzielę powiedział: „Kiedy parlament wzywa, polityk odpowiada, bo parlament jest suwerenny i to mówi nasza konstytucja”.

Na wezwania te przywódca Ligi odpowiedział: „Nie musimy przedstawiać żadnych wyjaśnień. To wszystko to ogromna plotka”.

W czwartek prokuratura w Mediolanie ogłosiła, że wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego finansowania Ligi przez stronę rosyjską.

Amerykański portal ujawnił nagranie ze spotkania ws. finansowania partii wicepremiera Włoch

Bliski współpracownik wicepremiera Włoch Matteo Salviniego przeprowadził w październiku w Moskwie potajemne rozmowy z Rosjanami o finansowaniu...

zobacz więcej

Portal BuzzFeed uważa, że bliski współpracownik wicepremiera Salviniego Gianluca Savoini ze stowarzyszenia Lombardia-Rosja przeprowadził w październiku w Moskwie potajemne rozmowy z Rosjanami o finansowaniu Ligi.

BuzzFeed ujawnił, że ma nagranie spotkania i wyjaśnił, że jego uczestnicy omawiali warunki kontraktu, którego celem było potajemne przekierowanie nawet 65 mln dolarów na rzecz Ligi i jej kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie jest jasne, czy zawarto ostatecznie porozumienie w tej sprawie.

Według mediów śledztwo prowadzone jest pod kątem międzynarodowej korupcji. Na poniedziałkowe popołudnie Salvini otrzymał wezwanie do prokuratury.

źródło:

Zobacz więcej