Sojusz ultrasów Juve i neofaszystów. Policja skonfiskowała m.in. wyrzutnie rakiet

Potężny arsenał broni, w tym automatyczne karabiny szturmowe najnowszej generacji, skonfiskowała włoska policja podczas operacji w kilku miastach na północy kraju w środowiskach neofaszystowskich związanych z kibicami Juventusu Turyn. Zabezpieczono m.in. karabiny szturmowe i dwie wyrzutnie rakiet, w tym ziemia-powietrze.

Swastykami w poezję. Walka o przekaz w Fiumicino pod Rzymem

Na ulicach miejscowości Fiumicino po raz kolejny wymalowano sprayem nazistowskie znaki. Tym razem ktoś zamazał nimi białe kartki z wierszami,...

zobacz więcej

W ramach trwającego od wielu miesięcy prokuratorskiego śledztwa policja dokonała nalotu na środowiska neofaszystowskie w północnych Włoszech. Telewizja RAI podała, że w budynkach magazynowych grup powiązanych z ultrasami Juventusu znaleziono rakietę ziemia-powietrze, wykorzystywaną obecnie m.in. przez siły zbrojne Kataru.

Funkcjonariusze służb antyterrorystycznych skonfiskowali również – oprócz dwóch rakiet – karabiny szturmowe, pociski przeciwpancerne, a także części samolotów myśliwskich. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znajdują się również symbole nazistowskie, a także m.in. flagi kibiców Juve.

Włoskie media, powołując się na śledczych z Turynu, podały, że policjanci z komórki do walki z terroryzmem aresztowali trzy osoby, w tym obywatela Szwajcarii. Jednym z zatrzymanych jest 50-letni działacz nacjonalistycznego ugrupowania Forza Nuova. Wszyscy usłyszeli zarzuty przetrzymywania i wprowadzania do obrotu materiałów wojennych.

– Odkryliśmy związki pomiędzy grupami neofaszystowskimi oraz neonazistowskimi i grupami ultrasów Juventusu Turyn – powiedział mediom Carlo Ambra, koordynator poniedziałkowej akcji wymierzonej w piłkarskich ultrasów oraz członków organizacji neofaszystowskich.

Jak wyjaśniono, policyjna akcja w Mediolanie, Varese, Pawii, Novarze i Forli wymierzona była w środowiska neofaszystowskie i neonazistowskie. Dochodzenie wszczęto w rezultacie monitorowania działalności pięciu obywateli włoskich, którzy walczyli w wojnie w Donbasie, na Ukrainie. To w trakcie tych kontroli śledczy odkryli ich kontakty z handlarzami bronią. Prowadzący dochodzenie przyznali, że wiele pytań dotyczących tej sprawy pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Piłkarzem Juventusu jest bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

źródło:
Zobacz więcej