Płaca minimalna, podatek węglowy, zasiłki dla bezrobotnych. Von der Leyen przedstawia program

Ursula von der Leyen chce zapewnić pracownikom UE „sprawiedliwą płacę minimalną” (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Wprowadzenie w UE płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2 rozszerzonego poza sektory objęte systemem ETS – to niektóre z obietnic, które kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecuje w listach do europosłów.

Von der Leyen: Stworzyć mechanizm utrzymania praworządności w państwach UE

Kandydatka na przyszłą szefową KE Ursula von der Leyen opowiedziała się w Parlamencie Europejskim za stworzeniem „mechanizmu pomagającego...

zobacz więcej

W dwóch pismach do eurodeputowanych socjalistów i frakcji Odnówmy Europę, von der Leyen uszczegóławia swoje stanowisko w kluczowych unijnych sprawach.

Jeden z punktów dotyczy podniesienia ambicji w dziedzinie redukcji gazów cieplarnianych. Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej pisze, że chce redukcji CO2 o co najmniej 50 proc. do 2030 r., ale zamierza zaproponować cel wynoszący 55 proc. Obecny cel to 40 proc.

Von der Leyen wskazuje też na konieczność poszanowania praworządności przez państwa członkowskie. Powtarza, że jest zwolenniczką dodatkowego mechanizmu, który miałby polegać na corocznym raportowaniu o stanie rządów prawa we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Niemka chce też instrumentu prawnego, który zapewniłby, że każdy pracownik w UE miałby „sprawiedliwą płacę minimalną”. Chodzi jej o takie pieniądze, która pozwalałaby każdemu na godne życie w kraju, gdzie pracuje.

Prezydent o wyborach w KE: Decyzje polityczne muszą odzwierciedlać wolę wyborców

zobacz więcej

Kolejne propozycje von der Leyen to nowe otwarcie w sprawie migracji, włącznie z odnowioną reformą rozporządzenia dublińskiego. Właśnie w sprawie propozycji tej reformy, przez system relokacji uchodźców, 28 nie mogła się porozumieć.

„Potrzebujemy nowego sposobu dzielenia obciążeń. Potrzebujemy nowego początku” – napisała w liście do grupy socjalistów w PE von der Leyen.

Nie podała żadnych szczegółów, ale wskazała, że Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) powinna mieć 10 tys. funkcjonariuszy już w 2024 r. Obecny plan przewiduje, że stanie się to w 2027 r.

źródło:

Zobacz więcej